Aktualizované: 12.15 hod.
Vo veku 67 rokov dnes zomrela Táňa Radeva. Narodila sa 27.8.1957 na východe Slovenska v Michalovciach. Herečka s jedinečným prejavom bojovala s rakovinou, ktorú sa jej podarilo poraziť ešte v roku 2013.
Absolventka Divadelnej fakulty na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave počas svojho života hrala vo viacerých divadlách. V Divadle Jonáša Záborského v Prešove (1980-1984) stvárnila úlohu dynamickej, útočnej, ale pritom sympatickej Kataríny v komédii Williama Shakespeara Skrotenie zlej ženy. Za túto hereckú rolu jej v roku 1982 udelili na Májovej divadelnej Nitre cenu za najlepší ženský herecký výkon.
Rovnako úspešne stvárnila aj postavu Madeleine Forestierovej v adaptácii diela Guya de Maupassanta Miláčik. Prešovské obdobie zavŕšila kreáciou Aksine zo Šolochovovho Tichého Donu.
Na javisku v súčasnom Národnom divadle v Košiciach (1984-1995) vytvorila viacero portrétov súčasných žien v hrách slovenských aj zahraničných dramatikov, ako napríklad Iva (Maximalista), Lena (Post scriptum) či Ágika (Tóthovci).
V rokoch 1995 až 1997 účinkovala aj v nitrianskom Divadle Andreja Bagara.
Pred televíznou kamerou debutovala v roku 1977 v rozprávke Tlstibáb. Objavila sa aj v ďalších televíznych filmoch Sladké bezvládie, Žiadne veľké slová, Príležitosť, Bungalov či Pieseň o studničnej vode. Jej televíznu filmografiu tvoria aj tituly Hon na čarodejnice, Iba taká hra, Starožitné zrkadlo, Jozef Mak alebo Ako divé husi.
Na filmovom plátne debutovala v poetickej snímke Šiesta veta zachytávajúcej dôležité momenty zo života Boženy Slančíkovej Timravy. Zahrala si aj v dráme O dve slabiky pozadu, ale tiež v historickom veľkofilme Juraja Jakubiska Bathory. Svoju hereckú stopu zanechala aj v komédiách Šťastný nový rok, Tango s komármi či v drámach Ostrým nožom a Dubček.
Okrem divadelníctva a herectva sa venovala aj dabingu, pri ktorom stvárnila obľúbený charakter novinárky Murphy Brownovej. Táňa Radeva patrila medzi najčastejšie obsadzované dabingové herečky. V roku 2001 získala hlavné ocenenie v čitateľskej súťaži časopisu Eurotelevízia o najlepší mužský a ženský dabing, ktorá bola vyhlásená v súvislosti s prestížnou slovenskou dabingovou cenou Zlatá slučka 2001.
Televíznym divákom sa predstavila aj v úspešných seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade, Búrlivé víno, Prázdniny, Detektív Dušo či Delukse.
Zdroj: TASR/SITA