Zosuvy pôdy a prívalové dažde si v Indonézii vyžiadali obete

SvetSpravodajstvo

Operáciu komplikoval náročný terén.

Zosuv pôdy pri nezákonnej bani na zlato na indonézskom ostrove Sulawesi si v sobotu (6.7.) neskoro večer vyžiadal najmenej 11 obetí a ďalších 19 je nezvestných.

Zosuv zapríčinili prívalové dažde a zasiahnutá tak bola odľahlá dedina v provincii Gorontalo, kde sa podarilo zatiaľ zachrániť päť ľudí, utrpeli však zranenia rôzneho rozsahu. Zasahovalo minimálne 180 ľudí, medzi nimi policajti a vojaci. Záchrannú akciu však komplikoval náročný a ťažko dostupný terén.

Foto
Nepovolené bane sa nachádzajú na celom súostroví v juhovýchodnej Ázii / TASR

V Indonézii sú zosuvy pôdy pomerne časté, a to najmä počas obdobia dažďov, ktoré trvá od novembra do apríla. Júl je zvyčajne obdobím sucha a silné dažde sú zriedkavé.

Pri májovom zosuve pôdy a záplavách v provincii Južné Sulawesi, ktoré zmietli desiatky domov a poškodili cesty, zomrelo najmenej 15 ľudí a pri zosuve pôdy v rovnakej oblasti mesiac predtým prišlo o život 20 osôb.

Nelegálne bane sa nachádzajú na celom súostroví v juhovýchodnej Ázii, ktoré má dostatok nerastných surovín. Obyvatelia tam ťažia zvyšky zlatej rudy bez potrebného bezpečnostného vybavenia.

 

Zdroj: TASR

Komentáre