Zoznam červených krajín sa rozšíri o Česko

SlovenskoKoronavírus

Zmiernili sa opatrenia pre športové a kultúrne podujatia.

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič potvrdil, že Česko bude od piatka 18. septembra na zozname takzvaných červených krajín. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus oznámil toto rozhodnutie ústredného krízového štábu na sociálnej sieti, za čo ho Matovič kritizoval. Podľa jeho slov Slovensko dostal do zlej diplomatickej situácie voči Česku.

Matovič chcel toto rozhodnutie najprv osobne oznámiť českému premiérovi Andrejovi Babišovi:

„Martin Klus neodolal pokušeniu Facebooku priamo na ústrednom krízovom štábe a toto veľmi dôležité rozhodnutie voči Českej republike medializoval podľa mňa nezodpovedným spôsobom. Je z toho problém, samozrejme, správna vec bola, aby som najprv toto opatrenie, závažné voči Českej republike, najprv osobne oznámil českému premiérovi. Keď som sa pozrel do mobilu, zistil som, že Martin Klus už to oznámil verejnosti.“

Premiérovi je ľúto vzniknutej situácie:

„Niekomu by sa mal na takýchto zasadnutiach, podotýkam ústredného krízového štábu, zrejme ako malému decku zobrať mobil a zamknúť do skrinky niekde vonku.“

Foto
Eduard Heger, Igor Matovič a Natália Milanová / TASR

Dôvodom, pre ktorý bude Česko zaradené na zoznam červených krajín, je veľký denný nárast nakazených koronavírusom. Osoba, ktorá sa vráti z Česka, sa musí preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín alebo prostredníctvom formulára e-hranica nastúpiť do päťdňovej domácej karantény a následne absolvovať testovanie. Opatrenie sa bude kontrolovať prostredníctvom náhodných kontrol aj takzvaného trackovania mobilných telefónov.

Výnimkou sú pendleri do 30 kilometrov od najbližšieho hraničného priechodu, študenti, pedagógovia, výskumníci, zdravotníci, poľnohospodári, sociálni pracovníci, zamestnanci v kritickej infraštruktúre, niektorí športovci a umelci.

Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú na zozname zelených krajín. Vzhľadom na to, že hrozí ich prechod medzi červené štáty, Klus odporúča zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytypovaných regiónov. V najbližších dňoch sa rozhodne o tom, či sa uzavrú hranice s Ukrajinou.

Slovensko medzi bezpečné krajiny zaradí Švédsko, Bulharsko a Kanadu. Na takéto preradenie čakajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko.

Kultúrne a športové podujatia

Matovič vyhlásil, že pri kultúrnych a športových podujatiach v interiéri bude naďalej platiť obmedzenie kapacity na 500 ľudí a v exteriéri na 1000 ľudí. V prípade kultúrnych podujatí v červenej zóne bude platiť zákaz občerstvenia a kapacita bude znížená na polovicu. V prípade športových akcií v zelených oblastiach budú účastníci sedieť v každom druhom rade, v červených v každom štvrtom rade, ale občerstvenie nebude dovolené.

„Pani ministerke kultúry Natálii Milanovej išlo o to, aby sme neumlčali a doslova nevyhladovali, či už kultúrne podujatia, ale rovnako aj minister financií Eduard Heger ma oslovil pre športové podujatia. Dohodli sme sa, že bez ohľadu na to, ako sa nám podarí presvedčiť ústredný krízový štáb o tom, že by sme nemali až takto zásadne skresať počty prítomných, či už na kultúrnych, alebo športových podujatiach, že bez ohľadu na to, či sa nám to podarí, alebo nie, chceme podať pomocnú ruku aj kultúrnej, aj športovej obci a zabezpečiť nejakú formu odškodného za to, že nemôžu naplno fungovať,“ povedal Matovič.

Do kapacity sa budú počítať len diváci, teda nie účinkujúci či hráči, alebo obsluhujúci personál. Aj naďalej bude platiť dodržiavanie hygienických pravidiel vrátane nosenia rúšok.

„Inak povedané, kultúra a šport môžu naďalej žiť,“ dodal Matovič s tým, že tieto opatrenia sú dostatočné a odvážnejšie ako v iných krajinách.

Problémom však ostávajú svadby, plesy a stužkové slávnosti, o ktorých by sa malo rozhodnúť v najbližších dňoch.

 

Zdroj: TASR

 

 

 

Komentáre