Vedia to aj žiaci košických základných škôl.
Použité zubné kefky sa rozhodli pozbierať a zrecyklovať. Vyrobia z nich koše na triedený zber odpadu, ktoré následne umiestnia do škôl po celom Slovensku. Do pilotného projektu Eko alarm sa ich zapojilo celkom 200. O tom, že školy majú záujem triediť odpad, svedčí aj fakt, že sa ich do výzvy prihlásilo takmer 600.
„Použité zubné kefky sme sa rozhodli zbierať, pretože štetinky sú vyrobené z iného druhu plastu ako rúčka a po ich zahodení do koša na plasty aj tak skončia pri triedení v recyklačnom stredisku na dotrieďovacej linke v spaľovni alebo na skládke odpadu. Spoločnosť Curaden ich ročne predá na Slovensku viac ako tri milióny, a preto v rámci spoločenskej zodpovednosti firmy voči životnému prostrediu sme začali riešiť, ako ich využiť pri výrobe nových plastových výrobkov,“ uviedol Martin Cerovský z Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA , ktorý projekt zastrešuje.
Z kefiek sa podľa jeho slov po vyzbieraní odseknú hlavičky a z rúčok sa v slovenskej fabrike Polyplast vyrobia koše na triedený zber odpadu. Ideálne sú kefky z čistého polypropylénu, čo umožňuje jednoduchú recykláciu. Do zberných predajní je však možné doniesť akékoľvek zubné kefky.
Do projektu sa zapojilo aj 200 škôl na celom Slovensku. V Košiciach je to napríklad ZŠ Postupimská, ZŠ Ľudovíta Fullu, ŽS Janigová, ZŠ Mateja Lechkého, ZŠ Gemerská či SZŠ Rovníková. Ambíciou projektu je do roku 2023 zriadiť zber triedeného odpadu na všetkých materských, základných a stredných školách na Slovensku.
Autorka: LEA HEILOVÁ