Stopy po otrasoch boli v 45 miestnostiach.
Aj Vihorlatské múzeum v Humennom v októbri 2023 poškodilo zemetrasenie. Z tohto dôvodu bola nevyhnutná rekonštrukcia priestorov, ktoré boli po stavebných prácach sprístupnené verejnosti. Opravy financovalo aj Podkarpatské vojvodstvo. Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský pripomenul, že táto budova, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, bola otrasmi poškodená najviac spomedzi nehnuteľností v zriaďovateľskej pôsobnosti župy:
„Znenazdajky prišiel telefonát od Wladyslawa Ortyla z Podkarpatského vojvodstva. Povedal, že nám chcú pomôcť a chcel, aby sme zadefinovali, kde približne môžu byť nápomocní.“
Oprava renesančného kaštieľa, v ktorom sídli múzeum, stála viac ako 170-tisíc eur, pričom dar od Podkarpatského vojvodstva bol vo výške 130-tisíc eur a vlastné zdroje múzea presiahli 45-tisíc eur.
„Máme dlhodobú spoluprácu s PSK v oblasti obnovy ciest, rekonštrukcií, rozvoja a výmeny skúseností. Toto je však prvýkrát, keď sme mohli pomôcť takýmto spôsobom, a zároveň z historického hľadiska prispieť k obnove pamiatky pre ďalšie generácie,“ reagoval maršálek Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl.
Poškodenie budovy zemetrasením bolo najrozsiahlejšie od požiaru v roku 1947. Stopy po otrasoch boli v 45 miestnostiach. Najhoršia situácia bola na poschodí a v juhozápadnej veži. Zároveň bola poškodená aj fasáda. Narušenie vonkajších stien ovplyvnilo statiku veže. Zasiahnuté expozície boli po zemetrasení a počas opráv uzavreté.
Riaditeľka Vihorlatského múzea Zuzana Koščová zdôraznila, že rekonštrukcia sa realizovala pod dohľadom pamiatkového úradu od októbra do decembra 2024, pričom v niektorých miestnostiach boli potrebné aj remeselnícke zásahy:
„Proces opráv bol naozaj náročný, keďže sme začínali v chladnejších mesiacoch a bolo potrebné využiť vhodné klimatické podmienky. Najnáročnejšia bola obnova juhozápadnej nárožnej veže a miestností so štukovou výzdobou, kde sa museli vykonať reštaurátorské práce.“
Zdroj: TASR