Zrod futbalu v Košiciach

KošiceHistoricKE

V priebehu dnešného dňa sa odohrajú prvé zápasy majstrovstiev Európy vo futbale. V poradí šestnásty európsky futbalový šampionát sa prvýkrát v histórii odohrá v dvanástich mestách rôznych európskych štátov. Futbalom bude žiť aj celé Slovensko, veď druhýkrát po sebe sa šampionátu na starom kontinente zúčastní aj slovenská reprezentácia. Začína mesačná futbalová eufória, a tak je príležitosť si zaspomínať aj na počiatky futbalu v Košiciach. V najbližších dvoch článkoch vám priblížime zrod tohto svetovo najpopulárnejšieho športového odvetvia v našom meste.

Foto
Najstarší tím košického futbalového klubu KAC. Naľavo Dr. Kaiser Sándor, vpravo Dr. Urbán Pál, vzadu Dr. Szepessi Miksa, dole v prostriedku Bodnár Sándor a Ándor  / A Kassai Atletikai Club Jubiláris Emlékkönyve 1903 - 1923

Významný zlom vo vývoji nielen košického športu nastal na prelome 19. a  20. storočia. Popularite športu vo veľkej miere napomohlo organizovanie olympiád za účasti krajín z celého sveta. Košičania sa zúčastnili už na prvých piatich OH (Atény 1896, Paríž 1900, St. Louis 1904, Londýn 1908 a Štokholm 1912) len v malom počte, ale získali dve medaily – zlatú a striebornú. Olympijským víťazom sa stal športový strelec Alexander (Sándor) Prokopp na OH 1912 vo vojenskej puške. Športový gymnasta Ľudovít (Lajos) Kmetyko získal striebornú medailu tiež na OH 1912 v cvičení družstiev.

Na prelome storočí sa väčšej popularite medzi Košičanmi tešili nové športové disciplíny ako zápasenie, box, atletika a gymnastika a od roku 1901 aj futbal.

„Profesor Karol Nagy kúpil v Budapešti dve lopty a spolu s nimi priniesol aj pravidlá. Druhým nadšencom bol Gejza Klebesberger, ktorý prišiel z Budapešti a medzi svojím osobným majetkom mal futbalovú loptu. Keď si ju študenti vyskúšali a urobili s ňou i prvé kroky i nesmelé zoznámenie, nadšenie nemalo konca-kraja. Prejavili takú veľkú chuť do hry, že už v roku 1901 pred koncom školského roka zohrali gymnazisti siedmych a šiestych tried priateľský zápas v letnej jazdiarni – v priestoroch dnešnej budovy spojov. Vyhrali ho študenti nižšieho ročníka 1:0 gólom Koracham, ktorý je považovaný za premiérový na košickej pôde. V akom výstroji nastúpili? Hráči si obliekali podkolienkové nohavice, košeľu, na lýtkach nôh mali umiestnené chrániče vyhotovené svojpomocne z papierového kartónu a v cvičkách z tohto obdobia.

Mladí futbalisti zobral pod patronát KSE (Kassai Sport Egylet – Košický športový spolok) spolu so študentami práva. V roku 1902 na ihrisku v Petrovom sade zohral tento spolok zápas s BEFC Budapešť, ktorému podľahol 1:0. Stretnutie sledovalo asi 100 divákov a okoloidúci sa vysmievali behajúcim futbalistom za loptou. Nehovoriac, že hra v tých časoch na mnohých miestach ešte vyvolávala pohoršenie.“

Eugen Magda vo svojej knihe o histórii košického futbalu

Foto
Najstaršou zmienkou v dobovej tlači o futbale, ktorú sa nám podarilo nájsť, je správa o organizácii atletického podujatia a futbalového zápasu. Footballový meč bude medzi kombinovanými mužstvami spolkov z Budapešti, Prešova a Košíc  / Abauj Kassai Közlöny, 11. máj 1902

Veľkou mierou o propagáciu športu sa zaslúžil športový klub KAC (Kassai Atletikai Club – Košický atletický klub), ktorého vznik datujeme rokom 1903. Aj vďaka aktívnej práci členov KAC sa výrazne rozrástol záujem obyvateľov mesta o športové hry. Športovcom chýbali vyhovujúce priestory a ihriská, a tak predstavitelia klubu spoločne s ďalšími športovými nadšencami začali rokovania s mestom o uvoľnení parciel pre ich výstavbu.

V júni roku 1905 sa v Košiciach chystal veľký športový deň za účasti klubov a spolkov z celého Uhorska. Vďaka tomu sa ľady pohli a už v tom istom roku bol vybudovaný na tú dobu moderný štadión na dnešnej Moyzesovej ulici (vtedy Rákóczi körút) pri budove terajšej polície. Súčasťou bola aj nová impozantná tribúna, ktorú mestu závideli aj športovci z Budapešti. Vďaka tomuto modernému stánku sa aj šport v Košiciach dostal na vyššiu úroveň.

Foto
Prvé veľké športové ihrisko postavené na dnešnej Moyzesovej ulici  / Východoslovenské múzeum v Košiciach

V ročníku 1907/1908 sa konali prvé okresné majstrovstvá futbalových klubov, pričom severovýchodnej dominovali futbalisti z Prešova. Ale už od nasledujúcej sezóny to bol košický KAC, ktorý v rade vyhral päťkrát titul okresu.

Súťaž fungovala systémom, že víťazi okresných majstrovstiev sa stretli vo finálovej skupine, kde si zmerali sily medzi sebou. V sezóne 1908/1909 vo finále okresov pri konkurencii tímov Bácska Szabadka, KAS Kolzsvár a ETO Győr vyhrali KAC titul a následne vyzvali na stretnutie najsilnejší budapeštiansky tím FTC. Tu sa však prejavil výkonnostný rozdiel a Frady vyhralo suverénne 11:0. Bol to jediný zápas vo futbalovej ére monarchie, kedy proti sebe nastúpili víťazi budapeštianskej a vidieckej súťaže o titul celkového majstra krajiny.

Už v počiatočných rokoch bolo medzi košickými hráčmi viacero veľkých talentov. Útočník Bodnár natoľko zaujal svojou skvelou hrou, že ho budapeštiansky Nemzeti SC zlákal hrávať do hlavného mesta. Mnohí ho dnes považujú po Schlosserovi za druhého najlepšieho maďarského futbalistu v prvých dekádach 20. storočia.

Nasledujúcu sezónu 1909/1910 ušiel titul vidieckeho majstra KAC-u tesne, keď v rozhodujúcom zápase podľahli veľkému rivalovi ETO Győr. Ako pikošku spomeňme, že v okresnej súťaži vytvorili rekordné víťazstvo proti spišskému AC, keď im uštedrili vysokánsky debakel 28:0.

Mimoriadne úspešne sa tímu KAC darilo v roku 1911. V celkovej bilancii odohratých zápasov si A-mužstvo KAC pripísalo až 18 víťazstiev, 5 remíz a len 3 prehry. A to bol tím výrazne oslabený, keď chýbali také veľké mená a opory ako bratia Bodnárovci, Mészáros, Hlaváts, ktorí odišli pôsobiť do budapeštianskych mužstiev. Mladí košickí hráči podali natoľko skvelé výkony, že v súťaži vidieckych majstrovstiev Maďarska (Magyarország vidéki bajnokság) vyhrali všetky zápasy a vo finále si poradili aj s klubom AC z Pécsu, ktorých zdolali výsledkom 2:0.

V priebehu roka 1911 odohrali KAC aj viaceré zápasy proti tímom z Budapešti a ich výsledky potešili všetkých Košičanov. Zo siedmych zápasov vyhrali trikrát, remizovali tiež trikrát a utrpeli len jedinú prehru. Hlavnými ťahúňmi mužstva boli: Sós, Kleits, Stefán, Stiller, Kemény, Sasy, Tóth, Bény, Fekete, Halassy, Hericz, Árvay, Leidolf, Dusa a Korach.

Foto
Fotografia mužstiev KAC a budapeštianskeho Erzsébetváros. Košičania sa tešili z víťazstva. Písal sa rok 1913  / A Kassai Atletikai Club Jubiláris Emlékkönyve 1903 - 1923

Aj v ročníku 1911/1912 sa KAC prebojoval do finálovej skupiny vidieckych tímov, vtedy ju hralo už šesť najlepších mužstiev vidieckych okresov. V rozhodujúcom zápase podľahli ETO Győru 1:2. Postupný rozkvet a popularitu futbalu zastavila prvá svetová vojna. Možno skonštatovať, že KAC Košice bol spoločne s ETO Győr v posledných rokoch monarchie najkvalitnejším vidieckym futbalovým mužstvom Uhorska, kde vyrástlo viacero úspešných hráčov.

Foto
Rákócziho pohár. V roku 1913 ho získal futbalový tím KAC / A Kassai Atletikai Club Jubiláris Emlékkönyve 1903 - 1923

Použitá literatúra a výskum:

Výskum HistoricKE – Magda, E. Storočnica košického futbalu (1903-2003), Prešov 2003 – A Kassai Atletikai Club Jubiláris Emlékkönyve 1903-1923

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre