Zsuzsová tvrdí, že Kočner si u nej neobjednal žiadnu vraždu

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 13.55 hod.

Obžalovaná z vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Alena Zsuzsová pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) uviedla, že Marian Kočner si u nej neobjednal žiadnu vraždu. Na otázky odmietla odpovedať, rovnako ako obžalovaný Tomáš Szabó. Zsuzsová zároveň uviedla, že zo spoluobžalovaných pozná iba Kočnera, pričom odmieta podiel na vine vo vražde Kuciaka. O novinárovi údajne prvýkrát počula vtedy, keď boli medializované vyhrážky Kočnera na jeho osobu. „Chcem uviesť, že po výsluchu Zoltána Andruskóa chcem a budem vypovedať v plnom rozsahu a tiež odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán,“ povedala vo svojej výpovedi Zsuzsová.

„Domnievame sa, že akákoľvek výpoveď Aleny Zs. po vykonaní dôkazov znižuje jej dôveryhodnosť, pretože prispôsobuje svoj výsluch už vykonaným dôkazom,“ skonštatoval splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic s tým, že výpoveď Zsuzsovej spochybňujú objektívne dôkazy vrátane komunikácie prostredníctvom aplikácie Threema.

Foto
Alena Zsuzsová / TASR

Kočner odmietol vypovedať, ale vyjadroval sa ku jednotlivým dôkazom, ktoré budú neskôr na hlavnom pojednávaní vykonané. Lipšic toto právo obžalovaného rešpektuje, avšak uviedol súdu, že neskoršia výpoveď znižuje jeho dôveryhodnosť. Dôkazy budú na hlavnom pojednávaní predkladané v podobe svedeckých výpovedí, vecných dôkazov či digitálnych stôp, akými sú aj prepisy z Threemy. Kočner sa vyjadril iba ku nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami. K tomu sa priznal a neskôr dodal, že išlo o strelivo, ktoré si priniesol zo základnej vojenskej služby.

V závere prvého pojednávacieho dňa začali vypovedať poškodení. Súd už vypočul matku dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktóriu Langerovú a sestru zavraždeného Silviu Molnárovú. Hlavné pojednávanie dnes (14.1.) pokračuje výsluchom rodičov Jána Kuciaka a matky Martiny Kušnírovej Zlatice. Tá vo svojej výpovedi uviedla, že išlo o politickú vraždu. Zároveň opisovala to, ako sa nevedela dovolať dcére a budúcemu zaťovi. Obžalovaných sa pýtala, kto im dal právo siahnuť na život ich detí, pričom zdôrazňovala, že aj obžalovaní majú svoje vlastné deti. Kušnírová uviedla, že budúceho zaťa varovala pred Kočnerom. Kuciak jej hovoril, že o ňom písať bude, pretože vidí, čo sa deje. Podľa Kušnírovej veril, že sa Slovensko jedného dňa prebudí.

Zsuzsová sa jej opýtala, či jej niečo hovorí prezumpcia neviny a po jej výpovedi skonštatovala, že prezentuje jej vinu ako fakt. Lipšic túto otázku považuje za neprípustnú: „Svedok má vypovedať o tom, čo prežíval vlastnými zmyslami a nie odpovedať na teoretické právne otázky.“ Lipšic sa pýtal na vzťah Kušnírovej s dcérou či na dosah, aký na ňu zanechala vražda. Takéto otázky podľa Lipšica smerovali ku náhrade škody v otázke nemajetkovej ujmy. „Ako deklarovali obe rodiny, tak si nárok uplatnili nie pre to, aby získali financie. Chcú ho dať na dobročinné účely.“ spresnil.

Pred senátom ŠTS budú vypovedať brat zavraždeného Kuciaka Jozef, jeho rodičia či bývalá priateľka Miroslava Marčeka Martina Rigóová. V popoludňajších hodinách sa očakáva výsluch Zoltána Andruskóa, ktorý bol podľa vlastného priznania sprostredkovateľom medzi Zsuzsovou a vykonávateľmi dvojnásobnej vraždy Marčekom a Szabóom.

 


Zdroj: TASR

 

Komentáre