Zúfalá situácia prešovských ľadových športov, pomocnú ruku podá hokejový zväz

PrešovŠport

Nazvať situáciu prešovských ľadových športov nelichotivou by bolo až príliš lichotivé. Hokej, ale aj krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie v treťom najväčšom meste Slovenska sa ocitli na oddelení patológie. Obhliadajúci postupne počíta straty, ktoré sú čoraz väčšie.

Foto
Prešovská Ice Aréna čaká na rekonštrukciu / KOŠICE ONLINE

Za mŕtvy už vyhlásili prvoligový klub HC Prešov, slávny štadión Ice Aréna je už vyše roka bez svojej sedlovej strechy a dokončenie jeho rekonštrukcie je v nedohľadne a počty detí v mládežníckych klubov sú z mesiaca na mesiac menšie.

Najväčší úbytok detí sme zaznamenali pred rokom, keď nám zavreli štadión. Tento trend však pokračuje a opäť máme v každom hokejovom ročníku o dve až tri deti menej,“ hovorí dlhoročný tréner Peter Křemen, podľa ktorého je pre deti a ich rodičov neúnosné cestovať deň čo deň za ľadovými plochami do Košíc a iných okolitých miest. Pohľad na odkrytú Ice Arénu je pritom žalostný.

Pre mňa je to smutné. Dvadsať rokov som tu hrával hokej a 25 rokov som tu trénoval. A teraz vidím, ako sa po daždi nachádza na bývalej ploche niekoľkocentimetrová vrstva vody. Jednu zimu tento odkrytý štadión prežil, druhú už nemusí. Rozpadá sa nám pred očami a je to na zaplakanie,“ pokračuje Křemen. „Mrzí ma to hlavne kvôli deťom. Čaká nás ďalšia sezóna v exile a rodičov detí prosíme o trpezlivosť. Veríme, že aj keď teraz na hokej zanevrú, tak sa k nám raz vrátia. Neostáva nám nič iné, len čakať na rekonštrukciu. Prešov si predsa zimný štadión zaslúži, veď pred pár rokmi chodilo na zápas cez tritisíc ľudí.“

Strata zimného štadióna okresáva aj rady prešovského Kraso Klubu.

„Nechápem, prečo sa pustili do rekonštrukcie Ice Arény, keď sme nemali alternatívu v podobe tréningovej hale. S deťmi dochádzame do Sabinova či Bardejova, ale sú to veľké časové straty a rodičia to nechcú trpieť. Prichádzame teda o členov i tréningové hodiny. Takto sa to dlhodobo nedá zvládať,“ povzdychla si nositeľka Zlatej plakety krasokorčuliarskeho zväzu Helena Zamborská.

Foto
Po hokejovom klube Prešov Penguins ostal na štadióne už iba znak / KOŠICE ONLINE

Situácia s nedostatkom ľadových plôch v meste si žiada okamžité riešenie aj podľa úspešného prešovského odchovanca a hokejového majstra sveta z roku 2002 Martina Štrbáka.

„Všetci vidíme, že je to zlé a jediná plocha v podobe PSK Arény nestačí pokrývať dopyt po ľade. Bohužiaľ to dospelo takto ďaleko a horšie to už byť nemôže. Musí sa preto urýchlene začať so zlepšovaním infraštruktúry a vytvoriť deťom oveľa ústretovejšie podmienky,“ skonštatoval Štrbák, ktorý sa preto rozhodol podporiť snahu mesta a Slovenského zväzu ľadového hokeja o vybudovanie novej tréningovej haly pri Základnej škole Československej armády. „Pre mňa je to trochu osobné, pretože ja som na tú školu chodil. Dnes sme sa tam boli spolu s Mirom Šatanom pozrieť a teší ma, že sa rodí takýto projekt. Prešov potrebuje každú halu a predovšetkým pre potreby mládeže pôjde o užitočnú vec. V tejto chvíli je to najrýchlejšie riešenie, ale z pohľadu budúcnosti potrebuje Prešov ešte viac ľadových plôch.“

O kritickej situácii s hokejom v Prešove má informácie aj prezident SZĽH Miroslav Šatan. A z pozície prvého muža slovenského hokeja mu prisľúbil pomoc. "Vnímame situáciu v Prešove a vieme, že je kritická. V meste momentálne funguje iba jedna ľadová plocha, ktorá je súkromná. Hlavný štadión nemá strechu a situácia v mestskom klube je taká, že deti musia chodiť na tréningy do iných miest v okolí. To však nie je dlhodobo udržateľné a reálne hrozí kolaps mládežníckeho hokeja. Preto sme sa bavili s vedením mesta, ktoré prisľúbilo, že sa na to pozrie a bude to riešiť. Pre záchranu mládežníckeho hokeja v Prešove je nevyhnutné vybudovať malú tréningovú halu. Veľkou témou je zimný štadión, to je však o veľkých investíciách. Primárne odporúčame vyriešiť malú tréningovú plochu, aby sa vyriešila mládež," uviedol Šatan.

O konkrétnej sume, ktorou by SZĽH mohol pomôcť prešovskému hokeju, nechcel hovoriť, išlo by však o podobnú pomoc ako v iných slovenských mestách. "Participáciu si vieme predstaviť, ponúkli sme ju. Celé to musí prejsť interným procesom na meste, no sme pripravení pomôcť. Zatiaľ sme sa o konkrétnej sume nebavili, no zväz participuje aj v iných mestách a obdobnými sumami by sme vedeli pomôcť aj v Prešove. Analyzovali sme situáciu, ktorá sa v Prešove za nedávne roky rapídne zhoršila. Problémy už má nielen mužský hokej, ale aj mládežnícky. Verím, že aj poslanci to vnímajú tak, že je dôležité zachrániť mládežnícky hokej," dodal Šatan.

Foto
Andrea Turčanová a Miroslav Šatan / KOŠICE ONLINE

Podľa primátorky Andrey Turčanovej si predstavitelia mesta vážnosť situácie uvedomujú.

„Všetci vieme o situácii týkajúcej sa hokejového štadióna a snažíme sa ju riešiť. Prioritou je teraz zachrániť aspoň mládežnícky hokej. Mali sme ambíciu uchádzať sa o Národné tréningové centrum, ale v tomto smere ma pán Šatan schladil. Nachádzame sa totiž ďaleko od Bratislavy a vraj to teda nebude možné,“ vyslovila sa primátorka Turčanová.

Svoju pozornosť preto upriamila na spomínanú tréningovú halu na Československej armády. „Som rada, že sme v tomto našli partnera v podobe SZĽH. Majú skúsenosti s budovaním takýchto hál. Zväz by nám pomohol s projektantami, výberom dodávateľa i so spôsobom financovania.“

Zabudnúť však rozhodne nemožno ani na rekonštrukciu hlavnej haly Ice Aréna. Práce na nej sa totiž akoby zasekli a po odstránení strechy sa toho veľa nezmenilo.

„Terajší stav je od posledného kontrolného dňa nezmenený a podpisovala som doprojektovanie ďalších vecí, ktoré sa ukázali ako nevyhnutné. Pôvodný projekt neuvažoval s niektorými nezrovnalosťami, ktoré sa ukázali po odkrytí strechy. Navyše je potrebná vzduchotechnika, ktorú bolo potrebné doprojektovať. Momentálne platí, že do 31. decembra by mala byť hotová tá fáza prác, ktorá bola zazmluvnená. V tejto chvíli však nedokážem povedať, kedy sa v Ice Aréne začne hrať opäť hokej,“ zakončila v málo optimistickom duchu Andrea Turčanová.

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre