Je pripravený opäť poskytnúť informácie. Fakty podľa neho hovoria jasne.
Prezídium Policajného zboru zaslalo minulý týždeň médiám správu o vyšetrovaní projektu Biodiverzita, v ktorej obvinilo Košický samosprávny kraj (KSK) zo zneužitia eurofondov. Predseda Košického kraja Rastislav Trnka odmieta klamlivé a absurdné vyjadrenia v prípade, ktorý je inak známy aj ako akcia Kolumbia.
„Z dokumentu vyplýva, že vyšetrovateľ si poplietol rozlohu katastrálneho územia v lesoch Dobšinej a Gelnice 2 528,29 hektárov s rozlohou realizovaných opatrení v dĺžke takmer sto kilometrov, čo sa rovná približne 50 hektárov zdegradovanej pôdy. Opatrenia na zdegradovanej pôde majú za následok pozitívny dopad na biodiverzitu (aj tento pojem si odporúčam naštudovať) na rozlohe od 2500 – 4500 hektárov. Buď vyšetrovateľ nerozumie základným pojmom ako katastrálne územie, biodiverzita, biotop, rozloha realizovaných opatrení, či geologická úloha – alebo zámerne zavádza, čo sa dá považovať za zneužitie právomoci verejného činiteľa,“ ohradil sa Trnka.
Podľa župana sú fakty v celkom projekte jasne overiteľné. Katastrálne územie, kde sa realizovali opatrenia majú 2528 hektárov, revitalizovalo sa takmer sto kilometrov zdegradovanej lesnej pôdy a pozitívny dopad na samotnú biodiverzitu je do 4500 hektárov.
Župa v minulom roku organizovala dve tlačové konferencie priamo na mieste vodozádržných opatrení v Gelnických lesoch.
„Celá kauza nie je ako zlé divadlo, ale doslova nezmyselná fraška. Sme pripravení opäť poskytnúť informácie nielen médiám, ale všetkým záujemcom a špeciálne pánovi vyšetrovateľovi. V štandardných európskych demokratických krajinách by už vyšetrovateľ vysvetľoval svoj neprofesionálny postup a my by sme nemuseli obhajovať projekt, ktorý si na medzinárodnej pôde získal pozornosť a uznanie,“ doplnil župan.
Predseda kraja vníma kauzu ako nepriaznivý zásah štátu, ktorý namiesto podpory inovatívnych myšlienok robí presný opak – kriminalizuje a dusí ich nositeľov.