Zuzana Čaputová: Slovensko má vďaka členstvu v Európskej únii vyššiu ekonomickú výkonnosť aj životnú úroveň

SlovenskoArchívEurovoľby 2024

Prispelo to aj k rozvoju obchodnej a regionálnej spolupráce.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala na účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v sobotu 8. júna. Podľa jej slov je to šanca ovplyvniť cestu, ktorou bude kráčať Európa, Slovensko aj ich občania:

„Členstvom v Európskej únii sme nadobudli možnosť formovať dianie na európskom kontinente. Prostredníctvom našich volených zástupcov v europarlamente máme šancu presadzovať svoje priority a oponovať návrhom, ktoré nepovažujeme za správne.“

Hlava štátu skonštatovala, že pri výbere kandidátov, ktorí budú Slovensko zastupovať europarlamente, je potrebné počúvať nielen to, čo na Únii odmietajú, ale aj to, ako ju navrhujú vylepšiť:

„Ako chcú posilniť hlas Slovenska a zvýšiť váhu našich záujmov. Posilniť hlas našej krajiny totiž znamená poctivo sa uchádzať o pochopenie partnerov pre naše priority. Je to nevyhnutný prvý krok na ceste k ich reálnemu presadeniu.“

Foto
Zuzana Čaputová vyzvala na účasť v eurovoľbách (Ilustračná fotografia) / TASR

Členstvo v Únii je podľa Čaputovej jeden z najväčších civilizačných fenoménov, do ktorého si Slovensko napriek prekážkam vybojovalo šancu sa zapojiť:

„Je to príležitosť, ktorú potrebujeme ako krajina naplno využiť.“

Čaputová potvrdila, že hľadanie dohody a spoločných riešení nie je vždy jednoduché, a to aj vzhľadom na počet krajín a obyvateľov Únie, ktorí majú často odlišné názory a záujmy. Zároveň tvrdí, že je potrebné pracovať na tom, čo treba v Únii zlepšiť alebo opraviť. Nie je to však podľa nej plošné spochybňovanie ani paušálne obviňovanie Bruselu, ale presadzovanie konkrétnych riešení v súlade s princípmi a hodnotami, na ktorých je Európska únia založená:

„Tými sú okrem iného mierová a demokratická spolupráca založená na dohode, spravodlivom konsenze a solidarite.“

Únia podľa Čaputovej otvorila Slovensku možnosti ekonomického rozvoja či obchodnej a regionálnej spolupráce:

„K miliardám eur z eurofondov treba prirátať aj fakt, že Slovensko má vďaka členstvu v Európskej únii vyššiu ekonomickú výkonnosť aj životnú úroveň,“ dodala hlava štátu s tým, že Únia vznikla ako mierový projekt a neexistuje iný ako európsky priestor pre mierový rozvoj.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre