Zuzana Čaputová vyzvala Slovákov, aby sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu

EurópaArchívEurovoľby 2024

Členstvo v Únii považuje za veľmi dôležité.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa včera (10.4.) stretla v Bruseli s predsedníčkou Európskeho parlamentu (EP) Robertou Metsolovou, lídrom Európskej rady Charlesom Michelom a tiež s viacerými slovenskými europoslancami a zamestnancami euroinštitúcií. Občania by mali podľa jej slov využiť svoje právo a možnosť zúčastniť sa volieb do EP, ktoré sa uskutočnia začiatkom júna.

Čaputová pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) skonštatovala, že členstvo krajiny v tejto inštitúcii je veľmi významné pre štáty, akým je aj ten náš. Podľa nej sa to veľmi výrazne ukázalo v uplynulých rokoch počas viacerých kríz vrátane pandémie, vojny na Ukrajine či ekonomických kríz. Hlava štátu uviedla, že práve tie preskúšali EÚ a ukázali, že je zmysluplná, užitočná a vďaka tomu sa ich podarilo lepšie zvládnuť.

„Často počúvame doma o diktáte z Bruselu, ale aj z tohto miesta chcem zdôrazniť, že Brusel sme my. Máme možnosť, tak ako nikdy predtým, keď sme členmi neboli, podieľať sa na formovaní spoločnej vízie tohto spoločenstva,“ povedala Čaputová s tým, že mnohí EÚ spájajú len s finančnými výhodami, pričom je to spoločenstvo hodnôt, ktoré nás chránia a ktoré poskytuje benefity občanom.

Foto
Zuzana Čaputová navštívila Brusel / TASR

Hlava štátu na pôde EP vyzvala Slovákov, aby 8. júna využili svoje volebné právo:

„Chcem aj touto cestou pozvať občanov Slovenska, aby týmto voľbám venovali veľkú pozornosť, aby si vybrali kandidátov, ktorým dôverujú. Práve prostredníctvom svojich poslancov sa môžu podieľať na tvorbe rozhodnutí EÚ.“

Prezidentka sa stretla aj so šéfkou exekutívy EÚ Ursulou von der Leyenovou. Slová premiéra Roberta Fica o tom, že Slovensko môže prísť o eurofondy kvôli tomu, že Ivan Korčok prehral prezidentské voľby, považuje za absurdné.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre