Zvrat v českých parlamentných voľbách: Víťazom je koalícia SPOLU

EurópaSpravodajstvo

Oslovila Pirátov a Starostov, aby zostavili väčšinovú vládu.

Vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne zvíťazila pravicová koalícia SPOLU zložená zo strán ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ktorá napokon predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša. Do vedenia sa však dostala pred záverom sčítania hlasov, pričom získala 27,71 percenta hlasov a hnutie ANO volilo 27,21 percenta občanov.

Na treťom mieste skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,53 percenta hlasov. Dohromady s koalíciou SPOLU by mali mať v 200-člennej Poslaneckej snemovni väčšinu, konkrétne 108 mandátov. Do dolnej komory parlamentu sa dostala aj populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorej odovzdalo hlas 9,59 percenta voličov.

Pred bránami parlamentu ostalo ďalších 22 kandidujúcich strán vrátane koaličných sociálnych demokratov z ČSSD a komunistov z KSČM. Stalo sa tak prvýkrát od vzniku samostatnej Českej republiky. Volebná účasť bola na úrovni 65,5 percenta, čo je najviac od roku 1998.

Foto
Vo voľbách zvíťazila pravicová koalícia SPOLU  / TASR

Koalície SPOLU a Piráti a Starostovia podpísali včera (9.10.) večer memorandum o vôli vytvoriť novú väčšinovú vládu. Zároveň žiadajú prezidenta Miloša Zemana, aby lídra SPOLU Petra Fialu poveril zostavením kabinetu. Súčasťou memoranda je prísľub spolupráce, ale zatiaľ bez ďalších strán.

„Výsledkom rokovania je memorandum našich piatich strán o vytvorení vlády. Vyhlasujeme a potvrdzujeme tým aj naše predošlé verejné vyhlásenia, že žiadny zo signatárov tohto memoranda nevstúpi do rokovania so žiadnym ďalším politickým subjektom,“ vyhlásil Fiala.

Päť strán plánuje v najbližších dňoch rokovať o spoločnom programe a budúcom politickom usporiadaní. Fiala v pondelok (11.10.) požiada o stretnutie so Zemanom. Hlava štátu však avizovala, že dnes bude hovoriť s Babišom. Súčasný premiér pred voľbami povedal, že ak ho Zeman poverí zostavením novej vlády, osloví aj SPOLU.

„Vysielame jasný apel aj voči pánovi prezidentovi, aby rešpektoval ústavu a prianie občanov, ktorí prišli k voľbám,“ zdôraznil predseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

 

Zdroj: TASR


 

 

Komentáre