17. november je o slobode a rešpektovaní názorov

SlovenskoZaujímavosti

Jednou z hlavných požiadaviek novembra ’89 bol široký a slobodný dialóg.

V sobotu 17. novembra si pripomíname 29 výročie dňa boja za slobodu a demokraciu. S čím už musíme počas všetkých štátnych sviatkov počítať, sú zatvorené obchody a nákupné centrá. Ide o deň, ktorý ukončil totalitný režim, otvoril cestu k slobodným voľbám a k životu v slobodnej demokratickej spoločnosti.

„17. november priniesol aj zodpovednosť každého za seba, ale aj za krajinu a jej smerovanie, o ktorom máme právo rozhodovať v slobodných voľbách,“ priblížil okolnosti Radoslav Števčík, jeden zo študentských lídrov nežnej revolúcie.

V súvislosti s výročím nežnej revolúcie, ktorá priniesla koniec komunistického režimu, vlády jednej strany a názorovej neslobody, upozorňuje Števčík na jeden z odkazov novembra ’89, na dialóg. Široký a slobodný dialóg bol totiž jednou z hlavných požiadaviek novembra ’89 vo vzťahu k štátu. „Ani po 29 rokoch nevieme počúvať a tolerovať názory druhých. Nenaučili sme sa počúvať a viesť dialóg. Je chybou, ak sa pre nás nositeľ iného názoru stáva nepriateľom,“ dodal.

Foto
V sobotu 17. novembra si pripomíname 29 výročie dňa boja za slobodu a demokraciu / TASR

Radoslav Števčík patril do skupiny študentov Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorí 16. novembra 1989 vyšli do ulíc hlavného mesta. Ako spomína, na protestnom pochode centrom Bratislavy kričali, že chcú slobodu a pred ministerstvom školstva žiadali študentské a občianske práva. Po násilnom potlačení študentskej demonštrácie na pražskej Národní třídě 17. novembra 1989 napísali list, v ktorom okrem iného vyzvali na dôsledné vyšetrenie týchto udalostí.

Filozofická fakulta UK bola prvou, ktorá sa zapojila do štrajku. Štrajk vyhlásili v pondelok 20. novembra 1989 v aule UK na Šafárikovom námestí v Bratislave a ešte v ten deň sa k nim pridali aj študenti Vysokej školy múzických umení (VŠMU), ktorých podporili aj ich pedagógovia.

 

Zdroj: SITA

Komentáre