Airbnb je ideálny spôsob ako objavovať svet. Viacerým ale leží v žalúdku

KošiceSpravodajstvo

Preferujete na dovolenke ubytovanie cez Airbnb? Spoločnosť možno bude musieť zmeniť zmluvné podmienky, aby vyhovela predpisom Európskej únie.

Spoločnosť Airbnb netreba cestovateľom osobitne predstavovať. Koncept prenajímania bytov prostredníctvom webovej aplikácie obchádza množstvo pravidiel o prenajímaní či poskytovaní ubytovania, keďže ide len o „dohodu“ medzi hostiteľom a hosťom. Podobný podnikateľský model funguje aj pri spoločnostiach poskytujúcich odvoz ako Taxify či Uber. Európska únia ale na tieto internetové platformy, ktoré ponúkajú služby, tlačí reguláciami a nariadeniami. Primárne im prekáža, že sa služby prostredníctvom novodobých internetových platforiem poskytujú lacnejšie, keďže poskytovatelia nemusia mať všetky potrebné licencie.

Košičanka Maja, ktorá používa Airbnb ako cestovateľ, no aj ako hostiteľ, bola z myšlienky Airbnb nadšená od začiatku. „Veľa cestujem a zháňam si ubytovanie, takže projekt Airbnb ma od začiatku veľmi zaujal a časom sa pre mňa stal jediným zdrojom ubytovania mimo domu. Hotely sú zbytočne drahé a nevyhovuje mi ubytovanie v hosteloch, kde s niekým zdieľate izbu. Plusom Airbnb je takisto, že vo väčšine bytov je aj kuchyňa, takže si môžete navariť. Spoločnosť si samozrejme z poskytovania týchto služieb berie malé percento tržieb, no aj napriek tomu poskytujú ubytovanie za bezkonkurenčné ceny. V Košiciach mám byt a keďže veľa cestujem a často som dlhodobo v zahraničí, bolo pre mňa logickým krokom takto ponúknuť aj svoj byt,“ povedala o svojich skúsenostiach.

Foto
ilustračná fotografia / Pixabay

Za úspechom Airbnb podľa viacerých užívateľov stojí dôsledná starostlivosť o zákazníkov. Na jednej strane sa hostitelia snažia o to, aby v byte nič nechýbalo, pretože spokojní zákazníci ich následne kladne ohodnotia, čo ich môže posunúť vyššie v zozname poskytovaných bytov pre dané mesto. Snažia sa ale aj hostia, aby nechali byt v pôvodnom stave a neporušili pravidlá ubytovateľa, napríklad taký zákaz fajčenia. Hodnotenie totižto môže klesnúť aj návštevníkovi a v budúcnosti môže mať problém nájsť si cez Airbnb ubytovanie.

Každý by čakal, že takýto spôsob ubytovania bude lákať hlavne mladšie ročníky, ale opak je pravdou. „Vekový priemer ľudí, ktorých som za posledný čas ubytovala bol asi 30 rokov. Každý si pod zákazníkom Airbnb predstaví mladý párik na cestách, ale to už dávno nie je nutnosťou. Často sa u mňa ubytujú aj rodiny s dieťaťom. Už som ale poskytovala ubytovanie aj 50 ročnej pani,“ hovorí Maja o klientele. „Častejšie moje ubytovanie vyhľadávajú zahraniční cestovatelia. Slováci majú o byt záujem skôr v čase veľkých podujatí typu Artfilm fest alebo Maratón mieru. Zahraniční sú rôzni, už som tu mala ľudí z viacerých kútov Európy no napríklad aj Austrálčanov,“ dodala.

Airbnb má ale aj svoju odvrátenú stranu. Pred niekoľkými mesiacmi vyšla rozsiahla štúdia UnFairbnb, ktorá poukazuje na to, že Airbnb „ničí to, čo sa turisti snažia vidieť vďaka Airbnb“. Podľa štúdie „zneužívajú“ platformu podnikatelia, ktorí takýmto spôsobom obchádzajú všetky povinnosti podnikateľa, ktorý poskytuje ubytovacie služby. Alarmujúcim je podľa štúdie aj počet bytov, ktoré sú v európskych veľkomestách poskytované cez túto platformu. Airbnb sa prezentuje ako spôsob ubytovania, kedy žijete v meste spolu s jeho obyvateľmi. Niektoré štvrte už ale momentálne ponúkajú viac ako polovicu apartmánov cez Airbnb a teda strácajú víziu „života po boku miestnych“.

Ponúkanie krátkodobých prenájmov takisto ruinuje aj trh s nehnuteľnosťami, keďže z krátkodobých nájmov dokáže apartmán zarobiť viac peňazí, ako keby bol prenajatý v dlhodobom prenájme. Airbnb dostalo od Európskej komisie sériu pripomienok, ktoré musí do 5. augusta vyriešiť. Medzi pripomienkami je aj transparentné uvádzanie, či ubytovanie ponúka profesionálny alebo súkromný hostiteľ, podľa čoho by sa mali odvádzať pravidlá ochrany spotrebiteľa. Ak podmienky nebudú splnené, orgány na ochranu spotrebiteľa by mohli pristúpiť k vymáhaniu predpisov.

Foto
ilustračná fotografia / Pixabay

Airbnb by teda mohol stihnúť podobný osud, ako spoločnoť Uber, ktorá je v niekoľkých veľkých mestách, vrátane Bratislavy, zakázaná. Košičanka, ktorá poskytuje ubytovanie sa o existenciu Airbnb nebojí. „Ak by aj Airbnb mali postihnúť nejaké regulácie, myslím si, že by to Airbnb nezničilo. Určite by nikoho nepotešili vyššie poplatky, ale pre mnohých ľudí je Airbnb inovatívny a dostupný spôsob, ako spoznávať nepoznané mestá,“ uzavrela.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre