Aj obvinení a odsúdení v košickej väznici sa rozhodli voliť

KošiceArchívPrezidentské voľby 2019

Volebná účasť prvého kola tam dosiahla 9,98 percent.

Možnosť voliť prezidenta Slovenskej republiky majú aj odsúdení a obvinení v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach. V dopoludňajších hodinách do košickej väznice prišli dvaja členovia z okrskovej volebnej komisie č. 18 v Starom Meste. Voliči mali tak možnosť odovzdať svoje hlasy do prenosnej urny.

Foto
Právo voliť využili aj obvinení a odsúdení / TASR

„Podľa zákona majú aj obvinené a odsúdené osoby právo voliť prezidenta republiky, čiže my zabezpečujeme ich predvedenie do volebnej miestnosti. Ako každý iný občan, ktorý nie je v mieste trvalého bydliska, musela obvinená a odsúdená osoba požiadať v mieste trvalého bydliska o zaslanie voličského preukazu. Ak nemala peniaze na poštovné, hradil to ústav,“ uviedol riaditeľ ústavu Peter Gerbery.

Dozorcovia do volebnej miestnosti zriadenej vo väznici postupne púšťali osoby vo výkone väzby a trestu odňatia slobody, ktorí sa preukázali dokladom s oprávnením voliť. V prvom kole volilo vo väznici 17 obvinených a 50 odsúdených, čo z celkového počtu predstavovalo účasť 9,98 percenta. Ako informoval predseda okrskovej volebnej komisie Norbert Fecko, hlasovanie do prenosnej urny tam pred dvoma týždňami trvalo približne dve hodiny a jeho priebeh bol bezproblémový.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre