Ako dopadol boj o primátorskú funkciu v krajských mestách na Slovensku?

SlovenskoArchívKomunálne voľby 2018

Pozrite si prehľad primátorov ôsmich najväčších miest na Slovensku.

Kreslo primátora v Košiciach pravdepodobne získa Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS). V komunálnych voľbách sa mu podarilo získať 43,05 percenta hlasov po sčítaní 66,33 percenta okrskových zápisníc. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR. Dosluhujúci viceprimátor Martin Petruško (Smer-SD, SNS) už priznal porážku.

Náskok Polačeka pred ostatnými kandidátmi sa zvýšil, keď celkovo získal 17.579, zatiaľ čo Petruško len 9706 hlasov. Petruško skonštatoval, že rešpektuje vôľu Košičanov a pevne verí, že si ľudia vybrali toho, koho chceli. Na treťom mieste je Alena Bašistová s 6006 hlasmi.

Prehľad primátorov krajských miest

MestoMenoPodporaObdobie
KošiceJaroslav PolačekSaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKSnový primátor
PrešovAndrea TurčanováKDH, OĽANO, NOVAobhájila
TrenčínRichard Rybníčeknezávislý obhájil
Banská BystricaJán Noskonezávislýobhájil
Trnava Peter Bročkanezávislý obhájil
ŽilinaPeter Fiabánenezávislý s podporou SaS OĽANO, Sme rodina, NOVA, Progresívne Slovensko, OKS a Šancanový primátor
BratislavaMatúš ValloProgresívne Slovensko, OKSnový primátor
NitraMarek Hattasnezávislý nový primátor
Foto
Na snímke kandidát na primátora Nitry Marek Hattas / TASR

Profil novozvoleného primátora Košíc Jaroslava Polačeka

Doterajší mestský poslanec a poslanec Košického samosprávneho kraja Jaroslav Polaček ohlásil svoju kandidatúru 28. mája 2018. Kandidoval za SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA a OKS s podporou strán Spolu – občianska demokracia a Progresívne Slovensko.

Jaroslav Polaček sa narodil 30. novembra 1976. Navštevoval základnú školu Hroncova v Košiciach (1983-1991), v rokoch 1991-1995 absolvoval Strednú priemyselnú školu hutnícku. Rozhodol sa pokračovať v štúdiu na Hutníckej Fakulte na Technickej Univerzite Košice (1995-2000). V roku 2000 získal cenu riaditeľa Výskumného a Skúšobného Ústavu U. S. Steel Košice za najlepšiu výskumnú prácu za rok 2000.

V rokoch 2002-2003 pôsobil v spoločnosti U. S. Steel Košice. V rámci Výskumného a vývojového ústavu sa zaoberal výskumnými úlohami zameranými na úsporu nákladov.

V rokoch 2003-2012 pôsobil v spoločnosti Fúra s.r.o., ktorá sa zaoberá zberom a likvidáciou odpadov, od roku 2004 bol jej spoločníkom. Firma sa stala najväčšou spoločnosťou na vývoz odpadu na východnom Slovensku.

Stal sa tiež predsedom Únie autodopravcov Slovenska (2010-2012), bol jedným z hlavných organizátorov úspešného štrajku proti prvej vláde Roberta Fica (Smer-SD) v súvislosti so zavedením mýta.

V rokoch 2010-2014 bol prednostom miestneho úradu Mestskej časti Košice – Sever.

Pôsobil v správnej rade Občianskeho združenia Pre Košice Sever. Bol spoluorganizátorom projektu Amfik uvádza - letné kino v Košickom Amfiteátri. Stojí tiež za úspešným podaním na Generálnu prokuratúru SR vo veci prieskumu uránového ložiska v lokalite Jahodná – Kurišková.

Od roku 2015 je spolumajiteľom a konateľom spoločnosti ODPADservis s.r.o. zameranej na poradenstvo a konzultácie v oblasti životného prostredia najmä pre samosprávu.

V roku 2014 bol Jaroslav Polaček zvolený ako nezávislý kandidát za poslanca Mestského zastupiteľstva v Košiciach. V novembri 2017 sa stal poslancom Košického samosprávneho kraja (KSK) a zároveň aj predsedom Klubu nezávislých poslancov KSK.

 

Zdroj: TASR / SITA

 

Komentáre