Američania zdolali Fínov, v predĺžení rozhodol Larkin

SlovenskoArchívMS 2019

Rusi zdolali Čechov a pripravili im prvú prehru na šampionáte.

Reprezentácia USA dosiahla na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji na Slovensku druhý triumf, keď v košickej A-skupine zdolala výber Fínska 3:2 po predĺžení. Na čele tabuľky sú stále Fíni pred Nemcami, Američania sú tretí.

Americký tím mal vynikajúci začiatok - niektorí fanúšikovia sa ešte ani nestihli usadiť na svoje miesta a fínsky brankár Veini Vehviläinen už inkasoval, od modrej čiary ho prestrelil Brady Skjei. V 11. min pridal zámorský tím druhý gól zásluhou Johnnyho Gaudreaua strelou zo "záporného" uhla, ale Fíni sa nevzdali. V poslednej minúte prvej časti skorigoval Harri Pesonen a necelú minútu pred druhou sirénou vyrovnal v početnej výhode Niko Ojamäki. Rozhodnutie prinieslo až predĺženie, v ktorom Dylan Larkin mal príliš veľa priestoru a po samostatnej akcii prekonal gólmana Vehviläinena.

Američanov čaká najbližšie zápas proti Britom v stredu 15. mája, Fíni si o deň neskôr zmerajú sily s Dánmi.

Hokejisti Ruska triumfovali nad hráčmi Česka 3:0 na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v stretnutí B-skupiny. Pre národný tím Česka, ktorým priaznivci utvorili priam domáce prostredie, to bola prvá prehra na šampionáte. Rusi zostali naďalej nezdolaní a dostali sa na čelo tabuľky. Skóre otvoril v 14. min Sergej Andronov, v 33. min pridal ďalší gól Nikita Gusev. Rezultát stanovil do prázdnej bránky v záverečnách sekundách Nikita Zajcev. Česi si vypracovali viacero dobrých príležitostí, ale nenašli recept na výborne chytajúceho brankára Ruska Andreja Vasilevského. Jedým z rozhodcov duelu bol Slovák Peter Stano. "Zborná" najbližšie nastúpi v stredu od 20.15 h proti Taliansku, Česi si o deň neskôr takisto od 20.15 h zmerajú sily s Lotyšmi.