Množstvo opatrovateliek zo Slovenska opatruje seniorov v zahraničí na západ od nás.
Opatrovateľská služba na Slovensku čaká na systémové opatrenia, národný projekt totiž o pol roka končí. Tvrdí to člen predsedníctva Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v Slovenskej republike a riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio. Podľa jeho slov 40 až 50-tisíc opatrovateliek zo Slovenska opatruje seniorov v zahraničí na západ od nás. Ako tvrdí, poskytovatelia sociálnych služieb na Slovensku len veľmi ťažko zháňajú opatrovateľky doma na Slovensku.
„Pre zle nastavené financovanie v sociálnych službách opatrovateľskú prácu na oddeleniach vykonáva oveľa menší počet opatrovateliek, ako stanovujú štandardy kvality. Kvalifikované odhady hovoria, že je to až o tretinu menej, ako stanovujú štandardy. Ak 70 percent všetkých nákladov v zariadeniach sociálnych služieb tvoria mzdy a odvody, tak ušetriť sa dá iba ich znížením. Je to začarovaný kruh, ktorý mala riešiť novela zákona o sociálnych službách," tvrdí Korpesio.
"Minulý rok pri odmietnutí takzvanej malej novely zákona, ktorá mala riešiť hlavne financovanie sociálnych služieb a pripravili ju neverejní poskytovatelia sociálnych služieb, minister práce, sociálnych vecí a rodiny sľúbil, že do sociálnych služieb pri novej novele pôjde medziročne viac o 100 miliónov eur. Na pracovnej skupine k novele zákona v prvej polovici tohto roka štátny tajomník Ministerstva práce už rozprával o sume okolo 70 miliónov eur. Schválená novela zákona hovorí o dosahu na štátny rozpočet zhruba vo výške 44 miliónov eur. Bez dostatočného balíka financií sa v sociálnych službách nedajú nastaviť a rozbehnúť systémové opatrenia," tvrdí Korpesio.
Ako povedal, už pri prijímaní tejto novely upozorňovali ministerstvo, že národný projekt sa končí v apríli 2018. „Je to v poradí druhý národný projekt na podporu opatrovateľskej služby. Medzi skončením prvého a začiatkom druhého uplynul viac ako jeden rok. Máme dodnes na pamäti smutné osudy ľudí, ktorí ostali z jedného dňa na druhý bez akejkoľvek pomoci po skončení prvého národného projektu. Opatrovateľky skončili zväčša na úradoch práce. Pre opatrovaných, ale aj ich rodinných príslušníkov to boli ťažké a bolestivé rozhodnutia,“ dodal Korpesio.
Zdroj: TASR