Atentát na Heydricha zrekonštruovali v Prahe na minútu presne

SvetSpravodajstvo

Stalo sa tak v pražskej štvrti Libeň asi kilometer od miesta pôvodného útoku dvojice československých výsadkárov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša, a to i s využitím dobovej električky a dvoma hercami v úlohe atentátnikov. Pôvodná zákruta v štvrti Kobylisy totiž už nejestvuje kvôli výstavbe mimoúrovňovej križovatky. Ďalšie udalosti spojené s atentátom a následným obdobím heydrichiády pripomenuli aj iné akcie. 

Už v piatok večer premietli na nádvorí Libenského zámku film režiséra Jiřího Sequensa Atentát (1964).

Pred dnešnou rekonštrukciou, ktorú komentoval autor, historik Jiří Padevět, došlo v Gabčíkovej ulici k odhaleniu pamätnej tabule pripomínajúcej manželov Ryšavých, ktorí pomáhali výsadkárom. Popoludňajší rámcový program pred sídlom radnice Prahy 8 pripomína život v niekdajšom protektoráte Čechy a Morava a prezentuje tábor československých jednotiek pôsobiacich v britskom kráľovskom letectve RAF. Nechýbajú hudobné vystúpenia a výstava Akcia Antropoid. Spomienkové akcie budú pokračovať 17.-18. júna na Karlovom námestí v Prahe.

Brigádneho generála [in memoriam] Jozefa Gabčíka povýšili do vojenskej hodnosti generálmajora

Slovenský príslušník československého vojska v Spojenom kráľovstve Jozef Gabčík spolu s českým výsadkárom Janom Kubišom spáchali pred 75 rokmi 27. mája 1942 v Prahe (dnes Česká republika) atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Atentát na Reinharda Heydricha počas nacistického okupačného režimu v Čechách a na Morave (Protektorát Čechy a Morava 1939-1945) pokladajú historici za najväčší protinacistický odbojový čin v Európe. Na príprave operácie Anthropoid (krycí názov atentátu), sa okrem Gabčíka a Kubiša podieľalo ďalších päť parašutistov. Všetci prešli dôkladným výcvikom v Spojenom kráľovstve. Lietadlá všetkých vysadili na území Protektorátu už koncom roka 1941, kde žili na viacerých miestach.

Foto
Katarína Tomčíková, praneter Jozefa Gabčíka stojí pri čiernobielej fotografii Jozefa Gabčíka / TASR

Na Heydrichovo auto najskôr zaútočil Jozef Gabčík. Jan Kubiš po zlyhaní strelnej zbrane hodil na vozidlo najvyššieho predstaviteľa Tretej ríše granát a spôsobil mu smrteľné zranenia. Heydrich nezomrel priamo pri útoku, absolvoval aj operáciu. Zomrel až 4. júna 1942 na otravu krvi, ktorú mu spôsobili črepiny z granátu preniknuté cez karosériu a sedačku auta. Stal sa vôbec najvyššie postaveným nacistickým pohlavárom, ktorého sa v rámci celej okupovanej Európy podarilo odbojárom usmrtiť.

Výsadkárom a ich pomocníkom sa po atentáte darilo unikať tri týždne. Útočisko im napokon poskytla pravoslávna cirkev v podzemí chrámu sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Boli však vyzradení a kostol obkľúčilo niekoľko stoviek vojakov wehrmachtu, príslušníkov SS (nemecké ozbrojené oddiely Schutzstaffel) a policajtov. Sedem členov československej exilovej armády sa nevzdalo a zúfalo bojovalo šesť hodín. Posledný náboj si nechali pre seba. Tragédia sa skončila 18. júna 1942.

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava heydrichiáda - teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Zdroj: TASR

Komentáre