Je rozhodnuté, odchádzajú. Rozhodli sami, majú, čo chceli. Dopady na Britániu a na Spoločenstvo sa len odhadujú. Čas všetko ukáže a aj zahojí.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Mne je to ľúto. Nielen pre Britov a ich krajinu. V mojich očiach predstavovala akýsi pilier tradícií a čarovnú symbiózu starého a nového sveta. Je mi to ľúto z princípu. Páči sa mi myšlienka jednotnej Európy, slobodného priestoru pre jej obyvateľov.

Ešte si pamätám, ako sme boli izolovaní za železnou oponou a keď sme sa chceli ísť čo len okúpať do Maďarska, museli sme vyplniť niekoľko hlúpych tlačív a strpieť drzé a arogantné správanie colníkov na hranici.

Potom prišla Nežná. V plotoch sa najprv vypol prúd. Potom ich strihali. Slávnostne. Po nejakom čase sa nám podarilo stať sa členmi Únie a Shengenu. Zmizli hranice. S mnohými krajinami máme spoločnú menu. Uľahčili sa obchody, cestuje sa jednoduchšie. Bez pasu sa dostanete pohodlne z Kiruny do Palerma.

Nie každý to potrebuje, dokonca nie každému sa to páči. Mne áno. Mne je v našej Únii dobre, dokonca by som privítal jej rozšírenie o ďalších členov a o ďalší priestor. Nezatváram oči pred problémami Únie, je toho veľa, čo treba naprávať, ale stotožnil som sa s Úniou oveľa ľahšie a ochotnejšie ako trebárs s rozdeleným Československom.

A preto mi je ľúto, že sa tak Briti rozhodli. Prajem nám, aj im, aby ten rozchod bol čo najmenej bolestný a len dočasný. Preto nie zbohom, ale au revoir.

 

Autor: JOZEF

 

RUBRIKA VAŠIMI OČAMI JE PUBLIKOVANÁ BEZ NOVINÁRSKEHO ZÁSAHU. Vyjadruje názory, postrehy a postoje našich čitateľov, dáva priestor ľuďom, ktorí chcú širokej verejnosti prostredníctvom blogov povedať viac o tom, čo ich zaujíma, baví, trápi, hnevá. Predchádzajúce blogy si môžete prečítať v rubrike Vašimi očami. Redakcia KOŠICE ONLINE tému nespracovala spravodajsky, nekontaktovala dotknuté strany ani kompetentných. Ponúkame tento doslova „nedotknutý“ text, ktorého autorom je náš čitateľ Jozef. 

Ak máte rovnako chuť napísať o svojom živote, skúsenostiach, radostiach i zážitkoch, budeme radi ak sa ozvete na info@kosiceonline.sk, ďakujeme. 

Komentáre