Beriete na cesty aj domácich miláčikov? Pas potrebuje aj váš pes, mačka či fretka

EurópaZaujímavosti

Rovnako dôležité je aj správne očkovanie.

Možno pre vás bude blížiaca sa dovolenka premiérová. Nie preto, že prvýkrat vycestujete, skôr ste sa rozhodli, že so sebou beriete aj psíka, mačku, prípadne fretku. Všetky tieto zvieratká musia mať pri cestovaní do zahraničia pas spoločenského zvieraťa, ktorý jeho majiteľovi vydá jeden z poverených veterinárnych lekárov. Komora veterinárnych lekárov SR (KVLSR) zároveň pripomína, že pre vydanie pasu musí byť zviera označené mikročipom.

Pozor, nejde však o hocijaký mikročip, ten musí podľa veterinárov spĺňať jednotnú európsku technickú normu, teda musí obsahovať 15-miestny číselný kód. V prípade, že je zviera označené iným druhom mikročipu, ste ako jeho vlastník pri kontrole povinný predložiť čítacie zariadenie, ktorým sa dáta dajú odčítať. Poverený veterinár tiež musí zadať údaje z pasu do Centrálneho registra spoločenských zvierat (CRSZ), čo si môže majiteľ overiť na stránke registra.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Pas nie je jediná potrebná náležitosť

Rovnako ako pas, je dôležité pre zviera, ktoré chce cestovať do niektorého z členských štátov EÚ, aby malo platné aj očkovanie proti besnote. Výnimku z tejto povinnosti majú v niektorých členských štátoch zvieratá mladšie ako tri mesiace, ak sú sprevádzané pasom a ešte neprišli do kontaktu s divými zvieratami, ktoré mohli byť vystavené infekcii. Výnimka tiež platí, ak sú takéto zvieratá sprevádzané svojimi matkami, na ktorých sú závislé.

Ak sa chystáte cestovať lietadlom, pozor, niektoré letecké a iné dopravné spoločnosti tiež môžu vyžadovať aj potvrdenie veterinárneho lekára o dobrej zdravotnej spôsobilosti zvieraťa na cestovanie a prepravu. Pri cestovaní do Veľkej Británie, Írska, Malty alebo Fínska je zas potrebné, aby boli zvieratá ošetrené proti Echinokokom minimálne 24 a maximálne 120 hodín pred vstupom na územie jednej z týchto krajín. Nezabudnite si všetky informácie pred cestou preveriť aj u veterinára. 

 

Zdroj: TASR

Komentáre