Bezpečnosť Prešovčanov zvýši nová aplikácia

PrešovSpravodajstvo

Metropola Šariša sa stala prvým krajským mestom, ktoré ju spustilo.

Mestská polícia (MsP) v Prešove využíva nový portál Bezpečie, ktorý umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie pomôcť občanom. Zatiaľ ju má k dispozícii horská služba a letecká záchranná služba. Metropola Šariša sa tak stala prvým krajským mestom, ktoré spustilo túto aplikáciu.

Lenka Šitárová z Mestského úradu v Prešove vysvetlila, že portál k štandardnému tiesňovému hovoru na linku 159 dopĺňa multimediálnu komunikáciu:

„Volajúci po zavolaní na telefónne číslo 159 dostane od operačného pracovníka SMS správu so špecifickým odkazom. Keď volajúci na tento odkaz klikne a otvorí ho, potvrdí zdieľanie svojej polohy a po povolení prístupu ku kamere v telefóne spustí aj videohovor. Súčasťou je aj čet s možnosťou prekladu až z 30 cudzích jazykov. Ak teda ide o cudzinca, text je automaticky prekladaný. Zároveň je prostredníctvom odkazu možné zasielať fotografie priamo operačnému pracovníkovi na linke 159.“

Foto
Policajti môžu rýchlejšie a efektívnejšie pomôcť občanom (Ilustračná fotografia)  / MsP

Prešovčania môžu podľa Šitárovej využívať aplikáciu, ak sa stratia, sú dezorientovaní alebo sa stanú svedkami mimoriadnej udalosti:

„Veľkým plusom je aj skutočnosť, že nie je potrebné si do telefónu inštalovať žiadnu mobilnú aplikáciu, systém funguje iba na potvrdenie odkazu z SMS. Volajúcemu tak stačí iba mobilný telefón s pripojením na internet.“

MsP môže vďaka portálu rýchlo nájsť stratené osoby či priamo vidieť udalosť, ktorú volajúci nahlasuje vrátane požiaru či nebezpečného správania na ulici, čo potvrdila aj Šitárová:

„Operátorovi môže osoba priamo svojím mobilom poskytnúť aj priame obrazové a zvukové svedectvo, čo je napríklad v prípade mimoriadnej udalosti dôležité aj pre členov krízového štábu.“

O využití tejto technológie rozhoduje operačný pracovník MsP na tiesňovej linke na základe predchádzajúcej telefonickej komunikácie. Portál chcú v budúcnosti využívať Košice, Trnava či Nitra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre