Prečítajte si profil zosnulého pontifika.
Vo veku 88 rokov zomrel pápež František, ktorý bol prvou mimoeurópskou hlavou katolíckej cirkvi po vyše 1000 rokoch a vôbec prvou z Ameriky. V roku 2013 sa stal v poradí 266. pápežom.
Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v rodine imigrantov z talianskeho Piemontu. Po absolvovaní štúdia na chemicko-priemyselnej škole vstúpil do kňazského seminára vo Villa Devoto v Buenos Aires a 11. marca 1958 prešiel do noviciátu Spoločnosti Ježišovej, počas ktorého študoval v Čile teológiu a filozofiu. Jeho učiteľom bol aj zakladateľ takzvanej teológie ľudu Lucio Gera.
Bergoglio v roku 1963 ukončil štúdium filozofie v Najvyššom kolégiu sv. Jozefa v San Migueli na predmestí Buenos Aires. Rok vyučoval literatúru a psychológiu na Kolégiu Nepoškvrnenej v Santa Fé a v roku 1966 na jezuitskom Spasiteľovom kolégiu v Buenos Aires. V roku 1969 bol vysvätený za kňaza a v rokoch 1970 – 1971 pokračoval vo formácii v Španielsku. Následne 22. apríla 1973 zložil u jezuitov večné sľuby.
V minulosti bol novicmajstrom vo Villa Varilari v San Migueli a v roku 1973 sa stal provinciálom argentínskej provincie jezuitov, kde pôsobil šesť rokov. V rokoch 1980 – 1986 bol rektorom Filozofickej a teologickej fakulty v San Migueli, kedy pôsobil aj ako farár vo farnosti Patriarchu svätého Jozefa v San Migueli, sufragánnej diecéze Buenos Aires. Po tom, čo v roku 1986 obhájil dizertačnú prácu na filozofickom a teologickom kolégiu PTH Sankt Georgen vo Frankfurte nad Mohanom, odišiel do jezuitského kolégia v Buenos Aires a neskôr do seminára do Córdoby, kde bol profesorom a špirituálom.
Vtedajší pápež, dnes už svätý Ján Pavol II. 20. mája 1992 ustanovil Bergolia za titulárneho biskupa bývalej hispánskej stolice Auca a pomocného biskupa Buenos Aires a 28. februára 1998 sa stal arcibiskupom Buenos Aires. Ján Pavol II. ho 21. februára 2001 vymenoval za kardinála. Aj naďalej bol zástancom chudobných a kritizoval argentínskych politikov.
Jorge Mario Bergoglio sa 13. marca 2013 stal pápežom, a to po jednom z najkratších konkláve v histórii cirkvi. Ako nástupca apoštola Petra presadzoval predstavu cirkvi chudobných a zachoval si neformálne vystupovanie. Zároveň kritizoval konzumný spôsob života, tiež kapitalizmus a globálny ekonomický systém. Okrem toho propagoval ochranu životného prostredia a boj proti klimatickej zmene, o čom písal aj vo svojich encyklikách Laudato Si – O starostlivosti o náš spoločný domov a Fratelli tutti – O bratstve a sociálnom priateľstve.
Zdroj: TASR