Britský parlament odmietol brexit bez dohody

EurópaSpravodajstvo

Premiérka môže dať tretíkrát hlasovať o dohode, ale najneskôr do 20. marca.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu včera (13.3.) odmietli brexit bez dohody, teda takzvaný tvrdý brexit. Zároveň schválili poslanecký návrh, na základe ktorého za žiadnych okolností a v žiadnom čase nedôjde k tvrdému brexitu. Premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že proti odchodu bez dohody je jasná väčšina.

Dolná snemovňa v utorok (12.3.) už druhýkrát odmietla dohodu o brexite, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom. Odmietnutie dohody zvýšilo riziko, že dôjde k brexitu bez dohody. Premiérka môže dať tretíkrát hlasovať o dohode, ale musí sa to uskutočniť najneskôr do 20. marca. Odchod Británie z Európskej únie bol pôvodne naplánovaný na 29. marca. Poslanci budú dnes (14.3.) hlasovať o odklade brexitu do 30. júna.

Foto
Rokovanie Dolnej snemovne o brexite / TASR

„Ak ste chceli zmietnuť odchod bez dohody zo stola, hlasovanie proti brexitu bez dohody nestačí. Musíte sa dohodnúť na nejakej dohode. My sme ju s Mayovou dosiahli a Európska únia je pripravená ju podpísať,“ uviedla hovorkyňa Únie. „Británia je povinná nám povedať, ako si predstavuje budúci vzťah s nami,“ skonštatoval hlavný vyjednávač Únie Michel Barnier s tým, že kým rozhodnú o prípadnom odklade brexitu, potrebujú vedieť, čo Británia chce. Dohoda Únie s Mayovou je podľa neho jedinou, ktorá je k dispozícii a nie je možné očakávať ďalšie záruky, sľuby ani interpretácie, čo potvrdila aj Mayová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre