Cestovateľská blogerka Patrícia Mrázková: „Ak chcete spoznať samých seba, choďte do Santiaga.“

EurópaZaujímavosti

Púť nie je určená len pre veriacich.

Tisíce odvážnych ľudí každoročne absolvujú pešiu púť do španielskeho mesta Santiago de Compostela. Na mesačné putovanie, ktoré má takmer osemsto kilometrov, sa vydala aj cestovateľská blogerka Patrícia Mrázková. Podľa jej slov je to niečo, čo človeka zmení vo viacerých ohľadoch: „Keď chcete spoznať Krista, choďte do Jeruzalema. Keď chcete spoznať cirkev, choďte do Ríma a keď chcete spoznať samých seba, tak choďte do Santiaga. O tej púti som prvýkrát počula asi pred troma rokmi v spojení s tým, že je to taká turistika, je to dosť fyzicky náročné, je to cez sever Španielska. Celá trasa má osemsto kilometrov, takže mňa to zaujalo viac z tejto stránky, že je to taká výzva.“

Táto púť nie je určená len pre veriacich. Absolvuje ju množstvo turistov, ktorí chcú prekonať vlastné hranice. „Je tam veľa veriacich, ale tiež je tam veľa ateistov alebo ľudí, ktorí išli z turistických dôvodov. Pre mňa to bol obrovský prínos. Človek kráča priemerne 25 až 30 kilometrov denne. Sú, samozrejme, hodiny z dňa, kedy sa s niekým rozprávate, lebo ja som išla sama, ale prakticky ani jeden deň som tam nebola sama, lebo stále niekoho nového poznáte, stále s niekým idete. Máte aj tak každý deň množstvo hodín, kedy kráčate a ste sama vo svojej hlave,“ uviedla pre Košice Online Mrázková.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Blogerka putovala do Santiaga sama. Ako povedala, spoznala nielen veľa zaujímavých miest a pútnikov z celého sveta, ale predovšetkým samu seba: „Pre niekoho je práve toto také odstrašujúce, že čo by som tam robil, veď by som sa zbláznil, keby som tak išiel, ale o tom to je, byť v tej hlave, uvedomiť si množstvo vecí už aj tým, že sa odtrhnete od takého každodenného života, od toho zhonu, premýšľania, čo bolo včera a čo bude zajtra. Naozaj to myšlienkové nastavenie na ten prítomný okamih je tam úplne iný a je taký prirodzený, že rozmýšľate každý deň, čo sa deje tu a teraz.“

Ako si naplánovať takúto púť? „Púť si môžete začať kedykoľvek chcete. Ja som išla na tú francúzsku cestu. Tá začína vo francúzskom mestečku a keď som tam prišla, tak vy si tam v takej kancelárii vybavíte pútnický pas, ktorý vám dajú, myslím si, že za dve eurá. Dajú vám prvú pečiatku a na druhý deň idete na také etapy,“ vysvetlila Mrázková.

Prvý deň francúzskej trasy pozostáva z prechodu cez Pyreneje, ktorý je fyzicky náročný. Následne turista putuje do mestečka, ktoré je vzdialené 27 kilometrov. Nocľah pre pútnikov je zabezpečený v hosteloch, ktoré sú cenovo dostupné. Počas mesiaca môžete spoznávať čaro historických pamiatok, čo potvrdila aj Mrázková: „Keďže je to kresťanská púť, po celej trase je veľmi veľa historických miest, budov a tiež miest, ktoré sú zapísané do národného dedičstva UNESCO. Samozrejme, keď prechádzate cez veľké mestá, máte tam veľké katedrály, rôzne múzeá.“

Cieľ všetkých pútnikov je jasný. „Všetci ľudia a tí, ktorých stretávate, majú jeden jediný cieľ, a to je dostať sa do Santiaga. Tým, že som tam bola sama, veľmi ľahko sa mi nadväzovali kontakty s inými ľuďmi. Poskladali sme sa taká partia a potom, keď si už zvyknete na nejakých ľudí, že sme tam boli už štrnásti, tak už chcete ísť tým spoločným tempom, takže sme sa tak viac-menej ťahali a išli sme spolu každý deň, takže sme sa ani veľmi nezdržiavali,“ dodala Mrázková. Trasa známej púte do Santiaga je vyznačená aj na Slovensku. Tá vedie z Košíc, cez Levoču a Donovaly až do Bratislavy a odtiaľ až do Španielska.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre