Cez víkend si pospíme o hodinu dlhšie, bude sa posúvať čas

SlovenskoSpravodajstvo

V noci zo soboty na nedeľu sa končí stredoeurópsky letný čas a ručičky hodín si presunieme o hodinu neskôr. Ako to na nás vplýva?

V nedeľu 29. októbra o 03.00 hod. ráno stredoeurópskeho letného času si treba posunúť ručičky hodín späť na 02.00. hod stredoeurópskeho času. Naspäť na stredoeurópsky letný čas sa budú hodinky presúvať v nedeľu 25. marca 2018.

Myšlienka zmeny času, respektíve času, ktorý by šetril denné svetlo, sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina. Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet roku 1907 v eseji Mrhanie denným svetlom.

Na našom území zaviedli striedanie letného a stredoeurópskeho času prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa stredoeurópsky letný čas uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území Slovenska šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka letného času na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas na našom území sedem mesiacov.

Foto
ilustračné foto / Pixabay

Zmena času pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek tvrdia, že striedanie letného a stredoeurópskeho času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá. Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.

„Jesenný posun času vnímame obyčajne lepšie preto, že ľudia, ktorým vyhovuje dlhšie si pospať získajú akoby hodinu k dobru. Tento posun preto budú vnímať pozitívne aspoň niekoľko dní, kým nenabehnú na nový časový režim. Avšak problém so zmenou času, bez ohľadu na to, ktorým smerom, mávajú neraz deti, starší ľudia, ale aj citlivejší jedinci, ktorí sa teraz budú prebúdzať o hodinu skôr, než ostatní a preto sa u nich môže objaviť denná únava vyvolávajúca podráždenie a poruchy koncentrácie či pamäti.“ Uviedla odborná asistentka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach MUDr. Eva Feketeová, PhD.

Okrem nášho organizmu ovplyvní zmena času aj jazdu troch nočných vlakov, ktoré budú vo vybraných staniciach čakať hodinu, aby sa zosúladili s posunutým časom. Čakanie sa bude týkať týchto vlakov:

Humenné 19.46 – Praha 07.22 bude čakať v Čadci od 1.59 letného do 2.01 zimného času.

Humenné 21.54 – Bratislava 06.05 bude čakať v Ružomberku od 2.01 letného do 2.03 zimného času.

Bratislava 23.45 – Humenné 07.50 bude čakať v Žiline od 2.31 letného do 2.43 zimného času.

Takisto nezabudnite, že na väčšine smartfónov a počítačov sa čas prestaví automaticky a mali by ste sa uistiť, že neposúvate čas na už prestavenom zariadení.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre