Chirurgovia nemocnice v Šaci operovali pomocou robota žlčník a pruh

KošiceSpravodajstvo

Urobili tak ako prví na východnom Slovensku.

Zdravotnícky personál nemocnice v košickej Šaci využíva pri operáciách aj robota. Prvýkrát to urobil v gynekológii a v súčasnosti sa systém da Vinci zaviedol aj v ďalších operačných odboroch. Pod vedením primára Víta Pribulu sa prvé robotické operácie zrealizovali aj na Chirurgickej klinike, ktorá si tento úspech pripísala ako prvá na východnom Slovensku.

Pribula priblížil, že robotickým operáciám systémom da Vinci predchádzali školenia, tréningy a certifikácia operatérov v Karolinska Institutet v Štokholme:

„Realizovali sme dve operácie žlčníka a operáciu hernie (pruhu). V nasledujúcich dňoch budú nasledovať robotické operácie hrubého čreva a konečníka u pacientov s nádorových chorením, čo predstavuje obrovský pokrok v tejto oblasti medicíny.“

Foto
Systém da Vinci sa využíva aj v ďalších operačných odboroch / AGEL SK

„Ako päťnásobný držiteľ titulu najlepšia všeobecná nemocnica cítime nielen hrdosť, ale aj záväzok voči našim pacientom a klientom. Pokračujeme vo vysoko nastavených štandardoch poskytovania zdravotnej starostlivosti a vďaka zavádzaniu moderných postupov neustále napredujeme. Zároveň plníme náš sľub rozširovať robotickú operatívu o ďalšie zdravotné odbory. Som veľmi rád, že vďaka spoločnosti AGEL môžeme s robotickým systémom da Vinci realizovať čoraz viac operačných zákrokov. Veľká vďaka a uznanie patrí operatérom a všetkým členom tímu podieľajúcim sa na zabezpečení robotickej operatívy, vďaka ktorej sme našu zdravotnú starostlivosť posunuli na vyššiu úroveň,“ reagoval generálny riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca Pavol Rusnák.

Hovorkyňa AGEL SK Eva Peterová vysvetlila, že robotický systém da Vinci pozostáva z troch základných častí, a to z ovládacej a operačnej konzoly a video veže:

„Operatér sedí za ovládacou konzolou, pomocou ktorej vzdialene ovláda robotické ramená. Konzola umožňuje cez optický systém zobraziť snímanú scénu v 3D pohľade s HD rozlíšením, a zároveň obraz podľa potreby niekoľkonásobne zväčšiť. Chirurgická konzola je umiestnená nad pacientom a do jeho tela sa pripája cez porty podobne ako pri laparoskopických chirurgických metódach. Na konci troch ramien sú pripojené nástroje a cez jeden port je zavedený kamerový systém.“

Robotické operácie sú najvyšším stupňom miniinvazívnej chirurgie. V porovnaní s klasickými a laparoskopickými operáciami sú efektívnejšie, šetrnejšie k tkanivám, minimalizujú rozsah krvácania, eliminujú pooperačné komplikácie a skracujú čas rekonvalescencie pacienta.

Komentáre