Chudík očakával tesný súboj, nakoniec prehral o tisíce hlasov

VýchodArchívVoľby 2017

Po 16 rokoch bude mať Prešovský samosprávny kraj nového župana.

Peter Chudík (SMER-SD) vo funkcii predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) končí. Vystrieda ho primátor Levoče Milan Majerský (KDH, NOVA, OĽANO a SaS), ktorý v sobotňajších župných voľbách zvíťazil s približne desaťpercentným náskokom. K víťazstvu mu poblahoželal aj samotný Chudík.

„Je to rozhodnutie voličov, prišlo ich trošku viac, takže zrejme sa rozhodli ináč. Ja to samozrejme rešpektujem a držím prsty pánovi Majerskému, nech sa mu darí. Blahoželám mu,“ povedal Chudík ešte počas volebnej noci krátko pred sčítaním všetkých hlasov.

Na poste župana končí Chudík po rekordných 16 rokoch. Ako uviedol, z výsledkov je sklamaný, ale nie veľmi. „Odrobil som 16 rokov, dovolím si tvrdiť, že som urobil toho dosť. Pánovi Majerskému držím prsty, nech riadi Prešovský kraj dobre a nech vyhrá minimálne ešte trikrát okrem toho, ako ja,“ povedal Chudík.

Foto
Peter Chudík prehral v sobotňajších voľbách o približne 17-tisíc hlasov / TASR

Navrch mal nakoniec Majerský

Svoje prvé voľby o post župana vyhral Chudík v roku 2001 tesne o 242 hlasov. Jeho súperom bol vtedajší predseda kraja Juraj Kopčák. Pred štyrmi rokmi svojich súperov porazil nadpolovičnou väčšinou už v prvom kole. Tieto voľby nakoniec prehral o približne 17-tisíc hlasov.

„V každom prípade som bol trošku nervóznejší ako všetky tie iné voľby a v kútiku duše som očakával tesný súboj, že to bude možno o päť percent pre mňa, ale je to ináč,“ skonštatoval Chudík a priznal porážku.

Ďalej uviedol, že napriek prehre v kampani urobili všetko, čo sa dalo a nič vraj nepodcenili. Na otázku, čo bude teraz robiť ďalej, odpovedal, že možno začne podnikať. Naďalej však zostane na pozícii poslanca v Národnej Rade Slovenskej republiky.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre