Čo znamená stretnutie B9 pre Košice?

KošiceSpravodajstvo

Témou rokovaní je aj bezpečnosť.

Metropola východu dnes (28.2.) hostí prezidentov takzvanej Bukureštskej deviatky. Do Košíc pricestovali hlavy krajín Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Pozvanie tiež prijal aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg. Centrom diskusií je košický Kulturpark. Ešte pred spoločným rokovaním sa Andrej Kiska stretol so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom. „Diskutovali sme o potrebe vysvetľovať našim občanom, ako je dôležité investovať do našej obrany. Zabezpečiť ochranu občanov je základná úloha štátu,“ vyhlásil Kiska s tým, že Košice sa dnes stali centrom strednej Európy.

Foto
Rokovanie Bukureštskej deviatky / TV KOŠICE

Politológ Gabriel Eštok uviedol, že samit je veľmi významný pre mesto Košice: „Dôležité je, že menšie mesto ako Košice, je jednoduchšie usporiadať takéto vrcholné podujatie práve v takomto meste, či už z pohľadu dispozícií, či už z pohľadu bezpečnosti a v neposlednom rade z pohľadu dopravy. V Bratislave sa v poslednej dobe uskutočnilo viacero podujatí, ktoré dopravne zablokovali hlavné mesto. Košice sú na tom východnom krídle, sú na východnej hranici aliancie, teda je to aj ten druhotný symbol. Určite je to pre Košice veľká príležitosť ukázať pre vrcholných predstaviteľov aj celému svetu, že sú pekné mesto, zároveň, že sú mesto, ktoré je schopné také niečo zorganizovať.“

B9 vznikla v roku 2014, pričom za lídrov tohto neformálneho zoskupenia krajín sa považujú predstavitelia Poľska a Rumunska. Deviati prezidenti diskutujú aj o bezpečnostnej situácii v Európe, šíreniu dezinformácií či obrane proti kybernetickým hrozbám. Ako zdôraznil Eštok, sú to mimoriadne dôležité témy aj pre našu krajinu: „Otázky kybernetickej bezpečnosti považujem aktuálne za top tému, pokiaľ ide o bezpečnosť, či už bežných občanov, alebo aj samotných štátov a širšieho priestoru európskych inštitúcií a euroatlantických inštitúcií. Bežný občan si pod tým môže predstaviť schopnosť dostupnosti informácií, ktoré sú overené, ktoré sú pravdivé. Pre občana to znamená väčšiu bezpečnosť, ak štáty dokážu spolupracovať v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá je stále na pleciach samotných štátov. Know-how a spolupráca, výmena informácií je určite dôležitá.“

Dopravné obmedzenia potrvajú ešte do zajtra, 1. marca. Aktuálne informácie z ciest nájdete v Dopravnom servise Rádia Košice.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre