COVID pozitívny Zeman za dodržania prísnych opatrení vymenoval Fialu za premiéra

EurópaSpravodajstvo

Zoznam kandidátov na ministrov zatiaľ nie je kompletný.

Český prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánoch vymenoval predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra. Pôvodne tak mal urobiť v piatok (26.11.), lenže vo štvrtok (25.11.) bol pozitívne testovaný na koronavírus. Z tohto dôvodu sa vymenovanie uskutočnilo za dodržania prísnych opatrení. V miestnosti s dvoma vchodmi boli umiestnené tri dočasné steny z plexiskla. Vznikol tak výklenok, ktorý Zemanovi umožnil, aby Fialu videl, a teda k bližšiemu kontaktu medzi politikmi nedošlo.

Zeman má byť štrnásť dní v karanténe, a to aj napriek tomu, že má bezpríznakový priebeh ochorenia COVID-19. Hlavná hygienička Pavla Svrčinová pripustila, že je možné, aby sa človek s nariadenou izoláciou stretol s niekým iným ako so zdravotníkmi, ktorí sa o neho starajú, prípadne s ľuďmi, s ktorými žije v spoločnej domácnosti, čo umožnila priehľadná stena.

Foto
Nový premiér Peter Fiala / TASR

Zeman sedel v invalidnom vozíku. Všetci prítomní mali prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP3. Fiala zložil sľub a Zeman mu zablahoželal k vymenovaniu za premiéra. Prezident avizoval, že v pondelok (29.11.) sa začne stretávať s nominantmi na ministrov podľa abecedného poriadku, aby nikto nebol diskriminovaný. Prvým teda bude Ivan Bartoš, pričom všetky tieto stretnutia by mali skončiť 13. decembra.

Hlava štátu zaželala novému premiérovi úspech a dobrý pocit z dobre vykonanej práce. Zeman hovoril aj o svojich kritikoch, ktorým pripomenul, že sa riadil dvoma zásadami: vážiť si ľudí, ktorí niečo dokázali a nevážiť si žvanilov, ktorí radia druhým, ako majú pracovať. Podľa jeho slov sa to týka novinárov aj politikov.

Fiala sa poďakoval za vymenovanie. Česko bude mať podľa jeho slov čoskoro vládu, ktorá prevedie krajinu súčasnou zložitou situáciou a urobí zmeny pre dobrú budúcnosť občanov.

„Verím v našu dobrú spoluprácu,“ skonštatoval Fiala.

Zeman včera (27.11.) podpísal menovací dekrét. Následne bol ožiarený ultrafialovým svetlom, ktoré by malo zničiť prípadné vírusové častice. Fiala v novembri predstavil kandidátov na ministrov. Zeman avizoval, že s jednou nomináciou nie je nespokojný. Zoznam kandidátov zatiaľ nie je kompletný, keďže Veslav Michalik, ktorý sa mal stať ministrom priemyslu a obchodu, sa vzdal nominácie. Jeho náhradník má byť známy už zajtra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre