Základy spoločenstva boli položené v roku 1950.
Obyvatelia Európskej únie vrátane našej krajiny si dnes tradične v rámci Dňa Európy pripomínajú zrodenie zjednotenie Európy. Tento deň je pripomienkou na 9. máj 1950, keď francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schmuan svojím historickým prejavom položil základy európskej integrácie.
Vo svojom vystúpení navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi národmi.
„Svetový mier nemožno zachovať bez toho, aby sme nevyvinuli tvorivé úsilie úmerné nebezpečenstvám, ktoré ho ohrozujú,“ vyhlásil vtedy Schuman.
Zároveň vyzval Francúzsko, Nemecko i ďalšie európske štáty, aby združili úsilie pri spoločnej ťažbe uhlia a výrobe ocele, keď navrhol vytvoriť Európske spoločenstvo uhlia a ocele (ESUO). Zmluva o jeho založení bola podpísaná v apríli 1951 v Paríži. Vzniklo prvé z celého radu európskych spoločenstiev, ktoré sa postupne pretransformovali do Európskej únie.
Za oficiálny Deň Európy bol 9. máj vyhlásený v roku 1985 na vrcholnej schôdzke predstaviteľov EÚ v Miláne.
Európska únia je v súčasnosti spoločenstvom 27 demokratických štátov. Je priestorom zdieľania spoločných hodnôt, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou európskeho spôsobu života. Zároveň rieši aj nové výzvy a krízy. Pomáhala napríklad členským krajinám zmierňovať dopady celosvetovej pandémie koronavírusu a v období vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine je tiež pilierom bezpečnosti Európanov.
Na Slovensku sa oslavy pripomínajúce vznik EÚ začali už v piatok 5. mája v Košiciach v Kine Úsmev. Lajtmotívom tohtoročných osláv je demokracia v praxi, ktorú Európsky parlament zosobňuje už vyše 70 rokov. Podujatia v rámci Dňa Európy budú pokračovať aj v utorok 9. mája v bratislavskej Starej tržnici.
Zdroj: TASR