Dobrovoľníkom sa podarilo zrekonštruovať vyše storočný kotol v Židovskom suburbiu v Bardejove

VýchodZaujímavosti

Pochádza z produkcie Karola Poledniaka z Košíc.

Návštevníci Židovského suburbia v Bardejove môžu obdivovať približne 110 rokov starý kotol, ktorý zrekonštruovalo občianske združenie (OZ) Vita in suburbium. Kotol v minulosti slúžil na výrobu pary a ohrev vody pre rituálne kúpele mikve i saunu, pričom časť teplej vody sa používala aj v bitúnku.

„Celý komplex suburbia sme rozdelili do troch častí. Najprístupnejšia časť vpredu je Pamätník holokaustu, potom je tu ďalších šesť budov. Táto časť by mala ukazovať nielen samotnú technickú výrobu, ale aj to, ako sa využívali tieto objekty, že tu napríklad boli verejné kúpele, sauna a rituálny bitúnok. Dokumentuje to zručnosť nielen židovského obyvateľstva, ale aj miestnych a košických remeselníkov,“ uviedol predseda OZ Vita in suburbium Pavol Hudák.

Foto
Jedna z budov Židovského suburbia v Bardejove / TASR

Kotol, ktorý je starý približne 110 rokov, pochádza z produkcie Karola Poledniaka z Košíc. Ako vysvetlil Hudák, jeho firma bola predchodcom Východoslovenských strojární:

„Je to jeden z posledných kotlov, ktorý môžeme takto verejnosti ukázať a zároveň môžeme demonštrovať aj to, ako sa využívala voda. Ide o unikátne technické riešenie.“

Dobrovoľníci získali na rekonštrukciu kotla dotáciu vo výške 6000 eur od Nadácie EPH. Partnerom projektu bol Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike.

„Kotol sme zrekonštruovali vďaka spolupráci predovšetkým so študentmi z Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove, ktorí dodali pomocnú silu. Myslíme si, že mládež by mala participovať na obnove kultúrneho dedičstva. Ďalej to bolo pod vedením pamiatkarov, pretože je to národná kultúrna pamiatka, v spolupráci so Slovenským technickým múzeom v Košiciach a reštaurátorom Martinom Kutným,“ dodal Hudák.

V pláne je aj rekonštrukcia objektu, v ktorom sa nachádza kotol. Budova by mala slúžiť na viaceré účely. Návštevníci budú môcť obdivovať rôzne technické riešenia či zúčastniť sa prednášok a iných podujatí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre