Dôchodcovia by mali dostať do konca roka jednorazový príspevok vo výške 300 eur

SlovenskoSpravodajstvo

Vyplatený však bude neskôr.

Strana Hlas-SD sa snaží presadiť plnohodnotný 13. dôchodok. Jej líder Peter Pellegrini spolu s ministrom práce Erikom Tomášom vyhlásili, že dôchodcovia do konca roka dostanú jednorazový príspevok vo výške 300 eur namiesto pôvodne avizovaných 150 eur. Po rokovaniach so šéfom rezortu financií Ladislavom Kamenickým sa na to v rozpočte našlo dodatočných 220 miliónov eur.

Príspevok by však mal byť z technických dôvodov vyplatený na budúci rok, pričom v súčasnosti sa vypláca ako sociálna dávka vo výške 50 až 300 eur podľa príjmu dôchodcov. Tomáš predložil a vláda schválila jednorazový príspevok v jednotnej výške 150 eur, ktorý sa má vyplatiť tento rok. Parlament by mal o tom rokovať na aktuálnej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní.

„Dnes bude počas prerokovávania tohto návrhu na výbore predložený pozmeňujúci návrh, ktorý túto sumu zdvojnásobí. Slovenskí seniori dostanú na návrh ministerstva práce, vlády a koalície ešte do Vianoc každý jeden 300 eur,“ povedal Pellegrini s tým, že spolu s doterajším vianočným dôchodkom môžu dôchodcovia dostať navyše 350 až 600 eur.

Foto
V rozpočte sa na 13. dôchodky našlo dodatočných 220 miliónov eur (Ilustračná fotografia) / TASR

Tomáš zdôraznil, že jednorazový príspevok bude určený pre všetkých dôchodcov, nielen starobných:

„Pevne verím, že to seniorov a poberateľov tých ďalších dôchodkov poteší a na budúci rok tak, ako sme už avizovali, bude pred Vianocami vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, presne tak, ako to sľubovala strana Hlas-SD. V prípade starobných dôchodcov to bude znamenať 606 eur. Len vďaka automatu z dielne predchádzajúcich vlád boli k 1. januáru valorizované dôchodky o 11,8 percent. Len vďaka zákonu z dielne strany Hlas boli dôchodky v tomto roku 1. júla valorizované o ďalších 10,6 percent, len vďaka zákonom z dielne strany Hlas boli minimálne dôchodky rozmrazené po troch rokoch, čo ich zmrazila vláda Igora Matoviča.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre