Dohoda na dofinancovaní DPMK zatiaľ nepadla

KošiceSpravodajstvo

Chýbajú milióny eur.

Minulý týždeň sme vás informovali, že zamestnanci a odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) 10. januára vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je možné prepúšťanie či zníženie platov kvôli úsporným opatreniam. DPMK aktuálne nemá dostatok peňazí, MHD preto premáva v obmedzenom režime.

Jeho riaditeľ Vladimír Padyšák v rozhovore pre Košice Online zdôraznil, že dofinancovanie dopravného podniku je dôležité:

„Aj v tejto ťažkej dobe je kľúčové, aby verejná doprava ostala zachovaná. Ľudia z každej strany majú zdražovanie, či už energií, alebo nákladov na život, na živobytie. Verejná doprava je krvný obeh mesta. Na toto by sme nemali siahnuť a urobiť všetko pre to, aby sme v danom roku dokázali zachovať verejnú dopravu. Keď ju zachováme, samozrejme, za cenu škrtov v iných oblastiach, získame čas a medzitým sa snáď vykryštalizuje a stabilizuje situácia vo svete.“

Foto
MHD premáva v obmedzenom režime / TV KOŠICE

Hlavnou témou včerajšieho (23.1.) pracovného stretnutia Finančnej komisie mesta Košice bol práve dopravný podnik a jeho financovanie. Jej predseda Roman Matoušek nám potvrdil, že magistrát predložil materiál so sumou 26 miliónov eur pre DPMK, pričom ten na fungovanie v ustálenom režime potrebuje minimálne ďalších 8 miliónov eur:

„Dostal slovo aj predseda odborového zväzu vodičov, pán Horváth. Ten tiež prezentoval aj stanovisko  pani Vindišovej z druhého odborového zväzu pri dopravnom podniku, ktorí povedali, že ak sa budú valorizovať platy v zmysle zákona, tak minimálna čiastka, ktorú potrebujú len na platy, je 29 miliónov eur a magistrát navrhuje dať do rozpočtu 26 miliónov eur.“

Vzhľadom na to, že je nevyhnutné prerokovať všetky kapitoly mestského rozpočtu, zatiaľ nepadla dohoda na riešení dofinancovania DPMK.

„K žiadnemu výsledku sme nedošli už len z toho titulu, že ťažko sa uzatvára jedna kapitola, keď sme neprešli ešte ostatné kapitoly rozpočtu. Nedá sa povedať dopredu, aj keby sme pridali na dopravnom podniku, musíme niekde ubrať. Z vývoja v dopravnom podniku je nám jasné, že je to neudržateľná vec so sumou 26 miliónov eur,“ dodal Matoušek.

Finančná komisia bude na svojom najbližšom pracovnom stretnutí diskutovať o zelenom meste. Návrh rozpočtu musí byť zverejnený minimálne 15 dní pred zasadnutím mestského zastupiteľstva.

Komentáre