Podpísal prvé nariadenia, opatrenia a memorandá.
Donald Trump zložil slávnostnú prísahu na svoje druhé funkčné obdobie a stal sa tak 47. prezidentom Spojených štátov amerických. Prísahu zložil aj nový viceprezident James David Vance. Vo veku 40 rokov sa stal tretím najmladším viceprezidentom v histórii.
V prvý deň svojho úradovania Donald Trump podpísal prvé exekutívne nariadenia po nástupe do funkcie. Je medzi nimi avizované odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody aj zrušenie práce z domu a na diaľku zamestnancom federálnych úradov.
Prvým príkazom, ktorý Trump podpísal, zrušil 78 výkonných opatrení a memorand podpísaných jeho predchodcom. Ďalším bolo pozastavenie vydávania nových regulácií a zmrazenie náboru federálnych zamestnancov, s výnimkou príslušníkov armády a iných, nekonkretizovaných vládnych pracovníkov.
Zároveň zvrátil Bidenovo rozhodnutie vyradiť Kubu zo zoznamu štátov, ktoré sponzorujú terorizmus, ako aj možnosť uvaliť sankcie na izraelských osadníkov na okupovanom Západnom brehu Jordánu, ktorí sú podozriví z násilia páchaného na Palestínčanoch. Trump prisľúbil, že po návrate do Oválnej pracovne podpíše ešte mnoho ďalších exekutívnych opatrení.
Nový prezident podpísal aj nariadenie o vystúpení zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Odôvodnil to tým, že Spojené štáty prispievali do organizácie neúmerne viac ako Čína. Tvrdí, že WHO nezvládla pandémiu ochorenia COVID-19 a ďalšie medzinárodné krízy v oblasti zdravia.
Krátko po príchode do Bieleho domu omilostil približne 150 osôb, ktoré čelili obvineniu z útoku na Kapitol z pred štyroch rokov. Naplnil tak sľub, že prepustí svojich priaznivcov, ktorí sa mu pred štyrmi rokmi snažili pomôcť zvrátiť jeho prehru v prezidentských voľbách.
Trump zároveň nariadil 75-dňový odklad zákazu platformy sociálnych sietí Tik Tok. V ďalšom nariadení zvrátil opatrenia na podporu vládnych programov diverzity a rovnosti. Uviedol, že vláda bude uznávať len dve pohlavia – mužské a ženské. Už počas predvolebnej kampane tvrdil, že politika rozmanitosti a inklúzie vo federálnych úradoch a firmách diskriminuje bielych ľudí, údajne najmä mužov.
Venoval sa aj témam prisťahovalectva a občianstva. Jedným z výnosov, ktoré podpísal, je vyhlásenie stavu núdze na hranici s Mexikom. V Oválnej pracovni potom nariadením zrušil právo na automatické občianstvo pre osoby narodené v USA. Toto právo je však zakotvené v ústave USA a Trumpovo opatrenie tak bude nepochybne predmetom právneho sporu.
Inými opatreniami umožnil definovať drogové kartely ako zahraničné teroristické organizácie, pozastavil program prijímania utečencov v USA a nariadil premenovať Mexický záliv na Americký a najvyššiu horu Severnej Ameriky Denali na Mount McKinley.
Trump taktiež oficiálne zriadil komisiu pre efektívnosť vlády USA s názvom DOGE, na čele ktorej je miliardár Elon Musk.
Zdroj: TASR