Drucker a Chmelár požiadali o registráciu svojich politických strán a hnutí

SlovenskoSpravodajstvo

Na registráciu je potrebných aspoň 10-tisíc podpisov.

Bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker dnes (12.9.) na rezorte vnútra odovzdal takmer 30-tisíc podpisov od občanov a podal žiadosť o registráciu svojej politickej strany Dobrá voľba. Drucker zdôraznil potrebu spravodlivého zdravotníctva pre všetkých, lepšieho života rodín, seniorov a v regiónoch, ktoré by mali byť silné a fungujúce. „Chceme ľuďom doručovať obsah, riešiť ich denno-denné problémy. Oni už posúdia, či nás budú považovať za ľavicovú, alebo stredovú stranu. Pre nás sú dôležité sociálne problémy mladých,“ uviedol Drucker s tým, že vylučuje spoluprácu s extrémistickými stranami.

S Druckerom bude spolupracovať Tomáš Kuča, ktorý doposiaľ pôsobil pri premiérovi. Ďalšou členkou novovznikajúcej strany bude odborníčka na trestné právo a rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini skonštatoval, že s Druckerom nehovoril o spolupráci, ale v strane Smer-SD riešia jeho ďalšie fungovanie. Premiér vyhlásil, že sa cíti byť jasným sociálnym demokratom, politika sociálnej demokracie je mu blízka a na svojom politickom presvedčení nemieni nič meniť.

Foto
Tomáš Drucker / TASR

Aj Eduard Chmelár požiadal o registráciu hnutia Socialisti.sk. Na ministerstve vnútra odovzdal viac ako 14-tisíc podpisov od občanov. „Podpisy sme vyzbierali vo veľmi krátkom čase, prakticky za šesť týždňov. Je to výsledok práce dobrovoľníkov a občanov, ktorí vo svojom okolí spontánne zbierali podpisy a posielali nám ich poštou, za čo im patrí veľká vďaka. Vnímame to ako obrovský záväzok a s veľkou pokorou sa uchádzame o dôveru občanov,“ povedal Chmelár, ktorý novým hnutím chce ponúknuť autentickú ľavicu. Program by mal byť postavený na sociálnom, environmentálnom a mierovom pilieri.

Chmelár sa už v roku 2015 pokúšal založiť hnutie Solidarita, ekológia, nenásilie (SEN). Rezort vnútra vtedy odmietol hnutie registrovať z dôvodu nedostatkov pri overovaní hárkov. Týkalo sa to napríklad neexistujúcich čísiel občianskych preukazov, čísiel preukazov vydaných inej osobe ako tej, ktorá bola na podpisovom hárku, ale tiež čísiel skartovaných, stratených a odcudzených preukazov vydaných iným ľuďom ako tým na zozname. Chmelár to označil za politicky motivované.

Na registráciu strany je potrebných aspoň 10-tisíc podpisov občanov. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky má po ich odovzdaní tridsať dní na to, aby rozhodlo o registrácii strany. Na Slovensku je zatiaľ registrovaných viac ako 150 politických strán a hnutí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre