František Oľha sa ujal funkcie primátora Prešova

PrešovArchívVoľby 2022

Samospráva bude mať nové vedenie.

Novým primátorom metropoly Šariša sa stal František Oľha, ktorý včerajším (23.11.) slávnostným zložením sľubu sa ujal svojho postu. Vo funkcii vystriedal Andreu Turčanovú, ktorá sa po dvoch volebných obdobiach neuchádzala o primátorské kreslo. Sľub počas slávnostného zasadnutia zložilo aj 29 z 31 poslancov zastupiteľstva. Oľha tak začína svoje prvé volebné obdobie. Je jediným nováčikom spomedzi primátorov krajských miest.

„Je to obrovská zodpovednosť, ale aj obrovská chuť pracovať pre občanov. Dali mi dôveru a vlastne chcem ju naplniť, naplno,“ povedal Oľha pre Rádio Košice.

Odchádzajúca primátorka prežívala podľa vlastných slov zmiešané pocity:

„Na jednej strane sa teším, že končí jedna veľmi náročná éra v mojom živote a na druhej strane dnes ráno, keď som si uvedomila, že prvýkrát idem na úrad a sem do tejto sály ako primátorka a budem odchádzať ako obyčajný človek, tak aj trošku v kútiku duše bola ľútosť, ale myslím si, že to veľmi rýchlo zaženiem.“

Foto
Oľha je jediným nováčikom spomedzi primátorov krajských miest / TASR

Novozvolený primátor sa v októbrových spojených voľbách stal aj poslanom zastupiteľstva. Mandátu sa však písomne vzdal.  Na jeho miesto nastúpi náhradníčka, nezávislá kandidátka Marta Kollárová. Nový primátor Prešova si je vedomý, že do úradu nastupuje v nie najjednoduchšom období:

„Veľmi náročné bude hlavne v roku 2024, kde pravdepodobne na samosprávy dopadne dlhová brzda. Rozvoj miest bude spomalený, ale aj napriek tomu do toho ideme s plnou vervou a budeme sa snažiť čo najlepšie hospodáriť, aby sme vedeli aj z týchto málo prostriedkov, ktoré budeme mať, naplniť väčšinu svojich predvolebných sľubov a programového vyhlásenia primátora, ktoré predstavíme v krátkom období.“

Prešovská samospráva pozná vo svojom vedení aj nové mená. Prvým viceprimátorom a štatutárnym zástupcom sa podľa Oľhu stane Richard Drutarovský. Druhého vymenuje v dohľadnom čase, mal by byť ním Peter Krajňák. Zmeny sa chystajú aj na mestskom úrade, kde primátor chystá novú organizačnú štruktúru. Novým prednostom sa od 1. decembra stane Viliam Sopko ml.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre