Futsal v Košiciach stále žije. Jednoduché to nemá, no odvážne plány nechýbajú

KošiceŠport

Futsal v Košiciach sa pýši hrdou tradíciou. Tím Trade Trans Rail získal dva majstrovské tituly v rokoch 1995 a 1998 a ešte aj mladší fanúšikovia si pamätajú silnú éru značky RCS. Po zisku titulu v roku 2009 získali jeho futsalisti počas nasledujúcich štyroch sezón ďalšie štyri cenné kovy. Potom to však išlo od desiatich k piatim. Nie je tomu tak dávno, čo pôsobili aspoň v regionálnej lige dva košické tímy Grizzly a Zlatolux, no v minulom ročníku už metropola východu v popredných súťažiach absentovala.

Foto
Futsalových nadšencov je v Košiciach stále dostatok / foto FutsalKE

To však neznamená, že by futsal v meste zakapal. O jeho podhubie sa starajú nadšenci z mestskej futsalovej ligy, ktorá sa snaží o postupnú expanziu. O tom, ako sa darí v napĺňaní týchto cieľov, hovorí spoluzakladateľ občianskeho združenia Futsal KE a jeden z organizátorov 1. Mestskej ligy vo futsale Rado Brožovský.

 Ste novovzniknuté občianske združenie, ktoré sa snaží zviditeľniť futsal v Košiciach. Aké sú vaše ambície do ďalších rokov?

„Medzi krátkodobé ambície či ciele by som zaradil otvorenie 2.Mestskej ligy, Ligy starých pánov a Stredoškolskej ligy, vytvorenie kategórií U-17 a U-20 v Košiciach a ich účasť v extralige, organizácia medzinárodného turnaja. Je toho dosť, no prečo to neskúsiť. Z dlhodobého hľadiska chceme v Košiciach vytvoriť aktívnu futsalovú komunitu a priestor pre každého, kto sa chce futsalu venovať. Takou všeobecnou ambíciou je posúvať úroveň futsalu v Košiciach každým rokom vpred.“

Kedy sa najbližšie stretneme na palubovkách v 1. Mestskej lige vo futsale?

“Ročník 20/21 by sme radi odštartovali v prvej polovici októbra. Pravdepodobne však opäť pôjde len o jednu palubovku.”

Vedeli by ste nám konkrétnejšie opísať dôvod ukončenia mestskej ligy a prečo ste sa rozhodli vyhlásiť ukončenie súťaže bez svojho právoplatného víťaza?

„Dôvod na predčasné ukončenie sezóny je pomerne jednoduchý. Nemáme kde ligu do konca júna dohrať. Na základe obmedzení, ktoré musia všetky haly dodržiavať, bolo nereálne stihnúť ligu odohrať. My sme chceli ligu dohrať pôvodne v apríli, pričom halu sme mali rezervovanú až do konca júna. Práve to nás držalo v nádeji aj počas “korony”, že náš prvý ročník predsa len stihneme pred letom odohrať. Do úvahy neskôr prichádzali aj rôzne “skrátené” varianty. Zmenu haly za vonkajšie ihrisko sme ale jednohlasne vylúčili, ako aj dohrávku počas letných prázdnin. O víťazovi sa musí rozhodnúť na ihrisku. Víťazom ligy by za normálnych okolností bol pravdepodobne jeden z dvojice Slovaktech a Lázio. Prípadne ešte Ochranné Krídla mohli zamotať situáciu, mali skvelú formu. No favoritmi bola už spomínaná dvojica. Vzájomné zápasy raz vyhralo Lázio, druhýkrát Slovaktech. Osobne som sa veľmi tešil na finále a reklamu na futsal, ktorú tieto mužstvá zakaždým predviedli. Som presvedčený, že prípadné rozhodnutie o víťazovi by nebolo spravodlivé, nech by sme už určili ktorýkoľvek tím. Viaceré ligy to takto podobne ukončili. Najmä tie, z ktorých víťazovia nikam ďalej nepostupujú. Dúfame, že nás kluby pochopia, prípadne nám odpustia.“  

Foto
Rado Brožovský patrí medzi nadšencov, ktorý budujú podhubie futsalu v meste / foto FutsalKE

Ako hodnotíte z pohľadu organizátorov 1. Mestskú ligu v Košiciach? 

„Myslím že prvú sezónu, kým sa hralo, môžeme považovať za úspešnú. Našlo sa 10 tímov, rozbehla sa webová stránka a oživil sme aj Facebook stránku, kde sme komunikovali s publikom. Taktiež sme zaviedli zostrihy zo zápasov, ankety o najkrajší gól mesiaca. Na začiatku nás sprevádzali aj nejaké chybičky, ale tak to proste funguje. Čo bolo v našich silách, sme zlepšili. Škoda že nás korona zastavila, veľmi sme sa tešili na play-off, tak ako asi všetci. Ďakujeme mužstvám za podporu a ústretovosť v niektorých momentoch počas sezóny, vážime si to!“

 Čo by ste chceli zlepšiť na mestskej lige? Rozmýšľate aj o lige starých pánov alebo o rozdelení ligy na 1. a 2. Mestskú ligu?

"Zlepšiť chceme všetko to, čo nefungovalo v ukončenej sezóne. Tiež by sme chceli získať lepšie hracie časy v hale a prilákať ďalšie mužstvá do mestskej ligy. O rozdelení ligy na prvú a druhú sme uvažovali už pred rokom, no 10 tímov bolo na to málo. Ak by sme sa dostali na číslo 14, tak to začína byť reálne. Dúfame, že turnaj pred sezónou nám tiež pomôže práve v tomto smere. O lige starých pánov sme doposiaľ do budúcej sezóny neuvažovali, no môže sa to zmeniť.”

Tento ročník bol pre vás prvý, máte pozitívne ohlasy na chod 1. Mestskej ligy v Košiciach?

„Myslím, že áno. Dostali sa k nám viaceré pozitívne ohlasy. Niektoré prišli od mužstiev, zopár ich prišlo od hráčov odchovancov, ktorí už síce pôsobia mimo Košíc ale sledujú futsalové dianie u nás. Spätná väzba je vždy nesmierne dôležitá, futsal v Košiciach nie je výnimkou. Vieme tiež o našich nedostatkoch, veciach, ktoré je potrebné zlepšiť, prispôsobiť... Nebránime sa konštruktívnej kritike, radi sa zlepšíme a posunieme úroveň opäť o niečo vyššie.“

 Čo vnímate ako najťažšiu činnosť na organizácii Mestskej ligy? Zaviedli ste prvýkrát zostrihy po zápase a aj anketu o najkrajší gól. Myslíte, že je dôležité robiť aj takéto drobnosti za cenu väčšieho množstva investovaného času?

„Určite áno! Mestskú ligu a všeobecne futsal ako šport potrebujeme zviditeľniť. Na tom sa zhodneme všetci verím. Každá maličkosť, ktorá má potenciál osloviť nových hráčov či fanúšikov futsalu, je veľmi cenná. Ak to kapacita a financie dovoľujú, tak to treba spraviť. Nakoniec, obe spomenuté “novinky” priniesli pozitívny ohlas, čo nás samozrejme veľmi teší. Po našom prvom ročníku to vyzerá tak, že najťažšie je ligu dohrať. Jeden rok je krátka doba na to, aby sa dalo povedať, čo je najľahšie a čo najťažšie. Mne osobne však asi najväčšie starosti robili nepredvídateľné problémy v hale, ako absencia šatní či teplej vody, zima,  šmykľavá či špinavá palubovka a podobne. Najmä tie momenty, kedy človek musí mužstvu vysvetliť, že to a to nejde, aj keď si za to zaplatili.“

 Spomínali ste organizáciu turnaja v Košiciach pre mužstva z Mestskej ligy, viete nám k tomu povedať niečo viac? 

„Pred začiatkom ročníka 20/21, teda koncom septembra/začiatkom októbra, plánujeme usporiadať turnaj, ktorý bude hlavne pre mužstvá Mestskej ligy. Radi by sme však pozvali aj nové mužstvá, ktoré napríklad prejavili záujem o ligu minulý rok, no už bolo po termíne alebo sa nakoniec neposkladali. Miesto, čas, ako aj ostatné dôležité informácie, budeme dávať postupne von počas leta. Idea je, aby mužstvá nastúpili v zostavách, v ktorých hrajú ML.”

Pred pár rokmi mali Košice kvalitnú mládež, mladých reprezentantov, vyhrali aj niekoľkokrát juniorské súťaže. Aktuálne Košice nemajú žiadne mládežnícke družstvo v súťaži. Kde je problém, resp. ako vznikol tento problém? Prečo Košice nemajú mládežnícky tím?

 „Dôvodov je viacero, tak ako aj názorov. Absencia extraligového mužstva v Košiciach je určite jednou z hlavných príčin. Hráčsky potenciál v Košiciach vždy bol a vždy aj bude. Problémom je ale udržať úroveň a podmienky pre mládežnícke družstvo dlhodobo. Potrebujeme koncepčne nastaviť systém vychovávania mladých futsalistov tak, aby sme neboli závislí len na jednom sponzorovi. Ďalej musia mať mladí hráči možnosť konfrontácie v stredoškolskej lige, mestskej lige, juniorskej extralige a pod. No a na to všetko potrebujeme vhodné priestory, ktoré momentálne chýbajú. My by sme veľmi radi otvorili mládežnícku kategóriu, napríklad U-17, ktorá by hrala juniorskú extraligu. Ideálne by možno bolo prepojiť to so stredoškolskou ligou, uvidíme. Pevne verím, že sa nám to čoskoro podarí.“

 Košice vychovali niekoľko kvalitných futsalistov, ktorí sú dokonca momentálne aj oporou reprezentácie. Kedy uvidíme znovu Košice v Extralige?

„Veľa záleží aj od samotnej extraligy, akým smerom sa bude uberať. Našim cieľom je však vychovať mladých futsalistov, doplniť ich možno práve tými skúsenejšími, s ktorými by to spolu potiahli do extraligy. Bavíme sa o 3 až 5 rokoch. Samozrejme, je tu ešte možný rýchlejší scenár, v prípade že sa objaví ambiciózny investor. No takých, ktorý majú prostriedky a zároveň aj futsal v srdci veľa nie je.“

 Ako vnímate aktuálnu situáciu okolo futsalu na Slovensku?

„Situáciu sledujeme veľmi pozorne. Každý má na to svoj názor, no zhodneme sa na tom, že situácia nie je ani zďaleka ideálna. Starnúca generácia reprezentantov a absencia ich nástupcov, 6 mužstiev v extralige bez zástupcu z Bratislavy či Košíc, tiež veľmi zlá situácia s halami v týchto mestách, financovanie a podpora od SFZ. Pri tejto otázke by som sa asi upustil, rozpísal sa a bol príliš negatívny, tak sa radšej stopnem hneď na začiatku. Zoberiem to z druhej strany. Tešia ma: pekné výsledky a práca so ženskou reprezentáciou a úspešné vystúpenia mladých reprezentačných výberov. Práca s mládežou v kluboch a na reprezentačných zrazoch ukazuje prvé ovocie. Pozitívne tiež hodnotím zmenu v postoji k marketingu v rámci slovenského futsalu. Vyšší počet seminárov a kurzov pre rozhodcov či trénerov si zaslúži taktiež pochvalu.”

V poslednom období malý futbal suverénne predčil futsal, pre mnohých hráčov to je atraktívnejšie. V čom vidíte rozdiel, resp. prečo je futsal aj po toľkých rokoch stále menej a menej žiadaný (napríklad v porovnaní s malým futbalom, ktorý sa už niekoľkokrát vysielal na verejnoprávnej televízii)?

„Podľa mňa je hlavným dôvodom fakt, že na Slovensku nemáme futsalové akadémie, ktoré pracujú s mládežou od nízkeho veku. Takmer každý futsalista u nás vyrastá na veľkom futbale. Veľký futbal sa hrá s rovnakou loptou ako malý futbal, čo prináša výhody v tréningovom procese pre futbalové kluby. Malý futbal je autentickejší pre futbalistu. Tento trend je dosť silný, v susednom Česku je to ešte výraznejšie mám pocit. Situácii nepomáha ani fakt, že mnohí ešte stále považujú futsal len ako “zimný doplnok”, spôsob ako sa udržať v zimnej prestávke v kondícii. Práve takéto myslenie chceme v Košiciach postupne zmeniť.“

 Aký vývoj predpokladáte v športe, resp. vo futsale po koronakríze? Odzrkadlí sa to napríklad na občianskom združení Futsal KE? 

„Ťažko povedať, ako sa jednotlivé zväzy dokážu otriasť po korone. Uvidíme s akou reálnou pomocou príde štát, viaceré kluby a organizácie riešia existenčné otázky. Isté je, že to v športe v Košiciach, ako aj na celom Slovensku, nevyzeralo ružovo ani pred koronou. Čo sa týka futsalu, extraliga je zrušená, Lučenec je majster a má miestenku v Lige Majstrov. Priznám sa, že nemám prehľad v nových termínoch Ligy Majstrov a ani v tom, ako plánuje Lučenec dostať svojich hráčov z Brazílie naspäť. Faktom však je, že táto futsalová krajina má obrovské problémy a môže na to doplatiť aj futsal v celosvetovom ponímaní. Na OZ Futsal KE sa to odzrkadlilo tak, že sme boli nútení ukončiť Mestskú ligu a odložiť plánované aktivity počas leta na neurčito. Momentálne sa opatrenia uvoľňujú, dúfajme že to tak aj bude pokračovať a čoskoro sa vrátime do “normálu”.”

 Financie sú v športe citlivou témou, ako to vnímate vy? 

„Tiež veľmi citlivo. Financie sú nanešťastie hlavnou témou v športe. Vplývajú takmer na každý aspekt, či už priamo alebo nepriamo. Napríklad naša klasická futsalová situácia. Extraligové mužstvo z Košíc potrebuje niekoľkonásobne väčší rozpočet na výjazdy na zápasy, v porovnaní s mužstvom z Bratislavy. To je situácia spred pár rokov samozrejme,  kedy tieto mestá mali zastúpenie v extralige. Kvôli financiám už u nás skončilo veľa klubov. Preto je ideálne nastaviť systém tak, aby klub nebol finančne závislý na jedinom človeku – sponzorovi.”

 Ak by ste dnes mohli len jednu vec zmeniť ohľadom futsalu v Košiciach, čo by to bolo? 

„Jednoznačne hala. Mať halu s korektnými rozmermi a zázemím (len) na účely futsalu v Košiciach. Halu, kde má futsal prednosť pred iným športom či koncertom.“ 

Autor: KOŠICE ONLINE, Martin Péchy

Komentáre