Haščák je na slobode

SlovenskoSpravodajstvo

Rovnaké rozhodnutie padlo aj v prípade Arpášovej.

Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) dnes prepustil na slobodu obvineného spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a obvinenú Danu Arpášovú. Senát NS SR sa zaoberal sťažnosťou obvinených a dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u nich nie je daná. Ako vysvetlila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, zrušilo sa tým decembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS):

„Senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie ŠTS zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná.“

„Vítame, že sa NS SR svojím rozhodnutím stotožnil s našou sťažnosťou voči väzbe. Od začiatku sme namietali, že väzobné stíhanie pána Haščáka je nezákonné a neopodstatnené. Viac to v tejto chvíli komentovať nebudeme, keďže nepoznáme odôvodnenie rozhodnutia NS SR,“ reagoval obhajca Martin Škubla.

Foto
Jaroslav Haščák / TASR

O sťažnosti z polovice decembra rozhodoval senát v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková. Obhajcovia Haščáka podali námietku zaujatosti voči členovi senátu. Väzobné stíhanie svojho klienta považovali za nezákonné a nedôvodné a zo strany orgánov činných v trestnom konaní aj za účelové, pričom podľa advokátov neurobili žiadne vyšetrovacie úkony.

Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS 4. decembra rozhodla, že Haščák a Arpášová budú stíhaní väzobne, čím vyhovela návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a vzala ich do väzby z dôvodu obavy z kolúzneho správania sa obvinených. Tí vypovedali, ale nepriznali svoju vinu.

Haščák čelí obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ten to však odmieta a vyhlásil, že sa bude brániť. Zároveň sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente. Polícia celkovo voči trom osobám vzniesla obvinenia súvisiace s kauzou Gorila.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre