Viete, koľko pohostinstiev pripadalo na 150 Košičanov koncom 19. storočia?

KošiceHistoricKE

Aj na dnešné pomery to bolo slušné číslo.

Foto
Interiér Schalkházu  / HistoricKE

Dnes budeme cestovať v čase, konkrétne si vyberieme koniec 19. storočia. Predstavte si, práve v týchto časoch pripadalo na 150 obyvateľov Košíc jedno pohostinstvo. Celkom dosť, však? Vtedajší počet obyvateľov mesta totiž dosahoval približne 30 000.

V centre Košíc sa nachádzalo spolu 91 pohostinských zariadení - hotelov, reštaurácií, krčiem a výčapov a na početných predmestiach a inom území patriacom mestu bolo takýchto zariadení 106, spolu teda takmer 200. HistoricKE v spolupráci s Košice Online Vám v dnešnom článku prináša zopár zaujímavostí z histórie pohostinstiev v Košiciach.

Foto
Zmienka z r. 1845 z košickej nemeckej dobovej tlače, kde sa spomína kaviarenský dom "kaffehause" na Hlavnej ulici. / HistoricKE

Košičania si mohli užívať relatívny mier a priaznivejšie podmienky pre život. Zbúrané boli hradby, na ich mieste vďaka vplyvu priemyselnej revolúcie začali rásť prvé továrne. Pre mnohých ľudí to znamenalo zlepšenie pracovných podmienok a podnikaví jedinci mohli s trochou šťastia rozbehnúť svoj vlastný biznis a zbohatnúť. Aj kvôli zavedeniu pravidelnej dopravy medzi Košicami a Prešovom pribúdalo návštevníkov mesta, ktorí sem prišli či už za pracovnými záležitosťami, alebo ako by sme dnes povedali „turisti“.

Košičania mali zrazu viac voľného času a tak ako aj my v súčasnosti, oni ho tiež radi trávili pri pohári dobrého vína, či pri chutnom jedle. Pozrime sa preto spoločne, aké zaujímavé prevádzky mohli v 19. storočí v Košiciach navštíviť. Tieto informácie sa môžeme dozvedieť napríklad z Plánu mesta Košice, z roku 1807, ktorý zaznamenáva okrem iného viaceré hostince. Môžeme predpokladať, že tieto hostince a hotely pôsobili už v 18. storočí a vďaka obľube a postaveniu boli zaznamenané v tomto pláne. (Uvádzame preložené názvy podnikov a dnešné názvy ulíc.):

● U zeleného stromu (Hlavná)

● U zlatej hviezdy (Hlavná)

● mestský hostinec Levočský dom (funguje dodnes)

● mestský hotel U čierneho orla (Hlavná)

● kaviareň v budove divadla (zrejme najstaršia mestská kaviareň)

● hotel U troch ruží (Alžbetina)

● Kleinova kaviareň (Alžbetina)

● hostinec U zajaca na Moldavskej ceste (v tejto lokalite sa aj dnes nachádza rovnomenné pohostinstvo)

Foto
Na fotografii z r. 1899 vidno novopostavené divadlo a východnú časť Hlavnej ulice. Secesná budova dnešnej Slávie ešte nestála, na jej mieste bol starší dom a pred jeho asanáciou v r. 1900 tam fungoval hotel Schiffbeck. / HistoricKE

Stravovacie a ubytovacie zariadenia sa nachádzali na miestach, ktoré boli v rámci mesta hojne navštevované, či už domácimi, alebo mimo mestskými návštevníkmi a kde bol predpoklad istej formy kultúrneho a spoločenského vyžitia. V 19. storočí sa v súvislosti s vymenovanými zmenami začal v Európe a aj v Uhorsku rozvíjať turistický ruch. Preto od polovice 19. storočia pribúdajú hotely . 

Najznámejší košický hotel Schalkház bol otvorený v auguste 1873 stál na začiatku južnej strany Hlavnej ulice. Po vybudovaní železnice a železničnej stanice roku 1861 sa vytvorila nová vstupná brána do mesta - Mlynská ulica, ktorá sa stala akousi výstavnou ulicou a svoje prevádzky tu otvorilo hneď niekoľko ubytovacích a stravovacích podnikov. V pamäti nám najviac ostáva luxusný hotel Európa, otvorený roku 1870, ale aj Otthon, ktorý staršie generácie poznajú skôr pod pomenovaním Imperiál (Impík).

Foto
Novinová reklama z roku 1899 pozývajúca do kúpeľov Bankov, ktoré sú "najkrajším výletným miestom Košičanov, s nádhernými lesnými cestičkami, od konečnej zástavky električky za krátky čas dostupné, skvele umiestnené príjemné ubytovanie a lacná starostlivosť." Nájomníkom kúpeľov bol Béla Löw / HistoricKE

Príjemne prostredie mestských lesov, či košických parkov ponúkalo viacero výletných miest, aj tu bolo zriadených niekoľko obľúbených podnikov. V lesnatom okolí mesta sa nachádzal Hotel Bankov pri ktorom fungovali kúpele. Tiež i lokalita Červený rak s kúpeľmi a reštauráciou Spálený hostinec situovaná v juhozápadnej časti mesta bola obľúbeným výletným a oddychovým strediskom.

Čermeľské údolie už pri svojom vstupe ponúkalo reštauráciu Baránok a stánok vychýreného košického pivovarníka Karola Bauernebla. O niečo ďalej by sme našli hostinec Zelený kút v lokalite zvanej Papierový mlyn. Vzdialenejšie prevádzky boli ešte pred zavedením mestskej koľajovej dráhy v roku 1891 závislé od pohodlnej dostupnosti. Preprava sa realizovala fiakrami, alebo tiež omnibusmi, ktoré premávali z vyznačeného miesta, zväčša zo železničnej stanice, alebo od niektorých hotelov.

 

Autor: HistoricKE

 

 

Komentáre