Hlavné pojednávanie v kauze Kuciak pokračuje výsluchom poškodených

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.05 hod.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dnes (14.1.) pokračuje druhý deň hlavného pojednávania v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dopoludnia vypovedala matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová. Otcovi Jána Kuciaka Jozefovi po vražde napadlo, že je za tým obžalovaný Marian Kočner. „Hovoril som si, že sa u nás niečo také stať nemôže, máme funkčné súdy, funkčnú prokuratúru, opak bol pravdou,“ povedal Jozef Kuciak. Aj jeho syn si myslel, že na Slovensku si nikto nedovolí vraždu tohto typu. Otec zavraždeného novinára okrem iného hovoril aj o vyhrážkach na osobu žurnalistu, ktoré boli medializované.

Foto
Kuciakovci / TASR

Slovám Jany Kuciakovej nebolo pred súdom vôbec rozumieť. Z tohto dôvodu sa predsedníčka senátu po zložení svedeckej prísahy opýtala prokurátora a obhajcov, či súhlasia s upustením od výsluchu, pričom obe strany súhlasili. Pred senátom sa teda čítala jej výpoveď z prípravného konania, v ktorej uviedla, že radila synovi, nech nepíše o nebezpečných témach. Zavraždený novinár jej na to odpovedal, že to robí preto, aby sa na Slovensku žilo lepšie.

Bývalá priateľka Miroslava Marčeka Martina Rigóová vypovedala, že obžalovaný mal rád zbrane. O vražde Kuciaka sa s ním nikdy nerozprávala a nevidela ani peniaze. Marček sa podľa svedkyne vyznal v zbraniach. Z tohto dôvodu sa stal aj vojakom. Rigóová na súde opisovala aj vzťahy, ktoré Marček mal s jej synom Ronaldom. Polícia jemu podobnú podobizeň zverejnila v roku 2018 s tým, že sa mal v čase vraždy pohybovať v blízkosti miesta činu. Pár týždňov po zadržaní priateľa jeho mamy Marčeka či Tomáša Szabóa spáchal samovraždu.

Pojednávanie pokračovalo výpoveďou brata zavraždeného novinára Jozefa Kuciaka mladšieho. Súdu opísal, aký mal vzťah s bratom. Tiež hovoril o vyhrážkach Kočnera jeho bratovi. Na otázku, či sa Ján Kuciak bál Kočnera, uviedol, že keby sa ho nebál, tak by nepodával trestné oznámenie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre