Hravé detaily v móde

KošiceVašimi očami

Je veľmi užitočné vedieť uviazať si opasok. A vôbec tým nemyslím na akékoľvek obmedzenie ani diéty… ale na výpovednú silu tejto šikovnosti, ktorá nebola vždy samozrejmosťou ani pre ženy. Čo by v otrokárskej spoločnosti dali otroci za možnosť nosiť „opasok."

Foto

Módne doplnky sú v súčastnosti rovnako signifikantné, tak, ako aj vo svojej veľmi dávnej minulosti. V „primitívnych” verziách vyžadovali viac než len praktickú funkciu. Prezrádzali „level“ sociálnej a politickej hierarchie svojich nositeľov, rovnako úspešne ako dnes, reprezentujúc tak rozmanité štýly a módne trendy.

Harmónia estetiky a funkcionality spolu s progresom v spracovaní materiálov a dekorácií predstavovali novú éru v oblasti odevných doplnkov, ktoré mohli  nosiť už aj ženy. Korzety vystriedali komfortnejšie tuniky z ľahších materiálov, ktoré ženy vďačne dopĺňali práve opaskami, čoraz viac rafinovanejšími a elegantnejšími.

Galéria k článku

Kedysi boli opasky spolu s topánkami určené výhradne mužom, keďže mali skôr symbolický a informatívny charakter.Boli neverbálnou výpoveďou životov a poslaní svojich majiteľov. Niektoré kultúry opaskom pripisovali isté magické aj terapeutické sily, v ktoré verili. O  to viac, ak boli súčasťou ceremónií.

Pre mňa majú opasky  tiež „magickú” moc.  Dá sa s nimi „čarovať.” Je však nevyhnutné poznať tie správne “zaklínadlá“ alebo aspoň  niekoľko overených „trikov“. A nemusia byť uviazané len v páse.

Galéria k článku

Opasok je buď súčasťou odevu, alebo ako výborný štylistický doplnok pri tvorbe, ako aj premene outfitov. Je možnou „rýchlou skratkou” k žiadanému úmyslu. Tenký či hrubý, uviazaný v páse, nad driekom alebo v oblasti bokov. Strohý alebo dekoratívny.expresívne kontrastný alebo monochromatický… zámerne dominantný alebo rafinovane nenápadný. Definuje osobnosť a módne štýly. 

Už dávno nemusí striktne farebne ladiť k ostatným doplnkom. No opasky v odtieňoch metalickej šedej kože sú “forever”.

Jana

JANA POLAK žije a tvorí v Košiciach. Módnemu dizajnu sa aktívne venuje viac ako 10 rokov. Umelecké prostredie v ktorom vyrastala, len podporilo silnú túžbu po sebavyjadrení práve prostredníctvom tvorby. Tú vníma komplexne, ako prelínanie medzi rôznymi druhmi umenia, hľadajúc tak aktuálne potrebný výrazový prostriedok. Ako sama uvádza, práve módna tvorba odhaľuje spôsob myslenia dizajnéra. Aktuálne sa venuje aj módnym workshopom pre deti Fashion Kidlab, rovnako píše pre Košice Online, jej prechádzajúci blog si môžete prečítať tuViac na oficiálnom facebookovom profile.

Komentáre