„Mami, uši mi také šaty, ako máš ty...“

KošiceVašimi očami

Alebo... jablko predsa len nepadá ďaleko od stromu.

Tento článok tentokrát nie je len o mne. Je o „následkoch” môjho prirodzeného a predpokladaného vplyvu aj na moje deti. O vzájomnej interakcii a jej pozitívnej inšpiračnej energii, ktorá mnou prechádza počas Fashion KidLabových stretnutí som už písala. Aj o dokonalej nedokonalosti detských myšlienok, postupov a výtvorov. O poslaní ponúknuť im aj inú cestu nazerania na svet plnú slobody a možnosti vlastnej voľby, tiež.

Foto
Malá modelka s veľkým vkusom  / JP

No teraz prichádza ďalší stupeň uvedomenia. Myslím, že som sa dočkala. Neviem síce či je to stav prechodný alebo trvalý, ale momentálne si ho vychtnávam najviac ako sa len dá. Už nenachádzam len sofistikovane dokreslené návrhy mojich šiat, či „vylepšené” nápady na mojom papieri.

Už počúvam: „Mami, uši mi také šaty, ako máš ty.”

„Naozaj?“

„Naozaj."

Intuitívne som ich už v  predstihu zopár ušila. Pre istotu.

A tak ich s istotou postupne Dorotka začína vyťahovať zo svojej preplnenej skrine a s hrdosťou ich nosí do školy. A veľmi dobre si už teraz uvedomuje, že mi tým robí naozajstnú radosť. Tak ja jej s radosťou nechávam pri obliekaní voľnosť. Už od dávnych škôlkarských čias. Napokon, s tak silným temperamentom je to ideálna kombinácia.

Galéria k článku

To, že mávame doma pravidelné módne prehliadky pozostávajúce z obsahu všetkých skríň, nie je nič výnimočné. Ale pozorovacie schopnosti akými vníma moju prácu do detailov, ma fascinujú. Presne vie, kedy „vykásať šmrncovnejší “ rukáv, či dať na šaty vhodný opasok alebo podporiť celkový vzhľad odvážnymi farebnými pančuškami. A ja teraz „lovím “ v pamäti obraz z detských čias, keď sa moja mama obliekala do práce...

Nie je to o „márnivosti” ani o estetickej „povrchnosti”. Je to o vzájomnom vplyve pretavenom do vhodnej inšpirácie. Ja sa o ňom presviedčam každý deň.

JP

 

JANA POLAK žije a tvorí v Košiciach. Módnemu dizajnu sa aktívne venuje viac ako 10 rokov. Umelecké prostredie v ktorom vyrastala, len podporilo silnú túžbu po sebavyjadrení práve prostredníctvom tvorby. Tú vníma komplexne, ako prelínanie medzi rôznymi druhmi umenia, hľadajúc tak aktuálne potrebný výrazový prostriedok. Ako sama uvádza, práve módna tvorba odhaľuje spôsob myslenia dizajnéra. Aktuálne sa venuje aj módnym workshopom pre deti Fashion Kidlab, rovnako píše pre Košice Online, jej prechádzajúci blog si môžete prečítať tu. Viac na oficiálnom facebookovom profile.

Komentáre