Myslím, že inšpirácia na tému plast si ma vyhľadala sama... Ako keby tušila, že jej kráčam priam oproti. A že ju oblečiem do šiat a predvediem rovno na prehliadkovom móle...

A tak naďalej všetko so všetkým súvisí a všeličo do seba zapadá. A žiadne stretnutia nie sú náhodné, aj keď uvedomenie prichádza neskôr. Niekedy veľmi neskoro. Ale isto príde aj keď nevieme presne kedy. Podľa mňa je to nádej. A je potrebné si ju zaslúžiť.

Žijeme v dobe plastu. Je to nespochybniteľný fakt. Vo všetkých jeho významoch a sile akou sa rozmáha viacerými smermi. Našťastie nielen v negatívnom smere. Nenávratne a so svojou perspektívou v podobe rafinovaných a sofistikovaných predpovedí. No nesie so sebou „príbalový leták s vedľajšími účinkami".

Foto
Jana Polak predstavila plasty v móde na Fashion Show Recyklovanej módy /  Ivinka Pivinka

Plasty sa „vynárajú" z rôznych kútov sveta, no zo sveta módy asi najviac. V podobe minulých trendov a popri súčasných sa transformujú v inovatívny smer módneho dizajnu. Plast so svojimi nespočetnými možnosťami spracovania pri jeho samotnej výrobe, pre jeho významné vlastnosti (ľahkosť, rôzne stupne tvrdosti, pružnosť, vode odolnosť, zdanlivo limitované tvary a formy.), a pre efektívnu aplikáciu do požadovaných materiálov v podobe plastických vlákien je zdrojom neustáleho napredovania, ktoré je nezastaviteľným trendom v módnom priemysle.

Od syntetických vlákien cez funkčné materiály až po recyklované plasty, ktoré ponúkajú „druhý život" v podobe tričiek, šiat, tašiek a rôznych doplnkov, sa svet módy chopil tejto „alternatívy" ako hlavného trendu.

Galéria k článku

Jednou z alternatív ako demonštrovať tému plastu  v línii s trvalo udržateľným rozvojom, je posunúť ju do podoby výtvarnej, kreatívnej, inak reinterpretovanej. S radosťou som prijala výzvu a vytvorila na túto celosvetovo rezonujúcu tému limitovanú kolekciu, ktorá bola prezentovaná na Fashion Show Recyklovanej módy.

Foto
Sýte farebné lepiace fólie nalepené na transparentnom igelitovom podklade vytvárali zaujímavý, miestami až fosforeskujúci akcent / JP

Pozornosť som upriamila na samotný vizuálny efekt použitého materiálu. Sýte farebné lepiace fólie nalepené na transparentnom igelitovom podklade vytvárali zaujímavý, miestami až fosforeskujúci akcent pri správne zvolenom svetle. Tento moment bol pre mňa príjemným prekvapením. A dokonca geometrické línie v nepravidelných smeroch sú výrazným trendom nasledujúcich sezón.

Janka

 

JANA POLAK žije a tvorí v Košiciach. Módnemu dizajnu sa aktívne venuje viac ako 10 rokov. Umelecké prostredie v ktorom vyrastala, len podporilo silnú túžbu po sebavyjadrení práve prostredníctvom tvorby. Tú vníma komplexne, ako prelínanie medzi rôznymi druhmi umenia, hľadajúc tak aktuálne potrebný výrazový prostriedok. Ako sama uvádza, práve módna tvorba odhaľuje spôsob myslenia dizajnéra. Aktuálne sa venuje aj módnym workshopom pre deti Fashion Kidlab, rovnako píše pre Košice Online, jej prechádzajúci blog si môžete prečítať tu. Viac na oficiálnom facebookovom profile.

 

Komentáre