Počas marca sme postupne spoznávali knižnice známych či menej známych Východniarov. Nájdeme v nich mená rôznych spisovateľov či diela viacerých žánrov. Ak neviete, po akej knihe máte siahnuť v najbližšej dobe, pokojne sa nechajte inšpirovať.
Spevák Braňo Jobus je nielen skvelým hudobníkom, ale aj spisovateľom. Napriek tomu, že spolu s kapelou Karpatské chrbáty pôsobí na hudobnej scéne už 31 rokov a s bratom Andrejom má skupinu Vrbovskí víťazi, tak Braňo literárne debutoval v roku 2006 rozprávkovou knihou Láskavé rozprávky. Ďalším literárnym počinom boli Zázračné rozprávky či príbehy Muflóna Ancijáška.
Učiteľka slovenského jazyka Viera Urdová si už v detstve zamilovala knihy. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľka gymnázia v Lipanoch a vy môžete nazrieť do jej knižnice.
Antikvariát je čarovné miesto s typickou vôňou kníh, ktoré toho už v domácich knižniciach zažili veľa. Je to miesto, kde si ich často nájde nový majiteľ, hoci sú staršie a opotrebované, a tak sa začína ďalšia cesta objavovania ich obsahu a posolstva. V takomto bunkri z kníh stále zažíva nové príbehy prevádzkovateľ antikvariátu Štefan Čipák.
Historik Štefan Šutaj sa zaoberá najnovšími dejinami, v oblasti výskumu sú to najmä národnostné vzťahy a politické strany v období po druhej svetovej vojne. V poslednom období sa venuje aj dejinám Košíc a osobnostiam, na ktoré sme možno už aj pozabudli, no sú niečím výnimočné. Knihy sa v prvom rade snaží písať tak, aby ich iní mohli aj čítať.
Jozef Živčák je vyštudovaným inžinierom, uznávaným profesorom a spoluzakladateľom biomedicínskeho inžinierstva na Slovensku. Zároveň pôsobí ako dekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Knihy sú pre neho relaxom, ale aj cibrením mozgu.
Očná lekárka a predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová si rada cvičí svoj zrak, ale aj rodný jazyk čítaním kníh. Knižnicu, na ktorú je právom hrdá, majú aj v samotnom Spolku na Hlavnej ulici. Jej hlavným nenápadným cieľom je viesť aj dospelých ľudí k čítaniu.
Politologička Renáta Bzdilová čerpá z kníh inšpiráciu do svojho pracovného, ale aj osobného života. Sama sa podieľa na tvorbe vedeckých a odborných publikácií, monografií a článkov nielen v domácich, ale i v zahraničných zborníkoch. K čítaniu si vytvorila blízky vzťah už v detstve a ten trvá až dodnes.
Ján Jonsy Gáll je učiteľom, Zlatým Amosom 2018, výtvarníkom či dokonca krstným otcom knihy Ela a jej kľúče k zázrakom. Knihy ho inšpirujú či už v maľovaní, alebo aj v práci učiteľa. Samozrejme, číta aj za účelom relaxu.
Slavomír Szabó pôsobí v literárnej spoločnosti Pravé orechové, ktorá sa venuje predovšetkým tvorbe poviedok, ale nie celkom tradičným spôsobom. Príbehy nevznikajú na základe vlastnej inšpirácie autorov, ale zbieraním reálnych a tradovaných príbehov. Slavomír Szabó je autorom vyše dvesto poviedok uverejnených v rôznych novinách a časopisoch na Slovensku aj v Čechách.
Autor: KOŠICE ONLINE