Po dni vo vode v prírodnom jazere sa môžu objaviť aj kožné problémy.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva pravidelne kontroluje kvalitu vody aj na prírodných plochách. Košické jazero je monitorované už od mája, pričom vzorky vody sú odoberané každý týždeň. Napriek tomu, že jazero každoročne bojuje so sinicami, je podľa posledných výsledkov voda na jazere vhodná na kúpanie.
„Voda vyhovuje legislatívnym predpisom a požiadavkám, môžem konštatovať, že sinice sú na nulovej alebo veľmi nízkej koncentrácii, takže voda je vhodná na kúpanie. Košické jazero nebolo pustené do prevádzky ako prírodná pláž a nie je tam zabezpečený dozor plavčíkmi, takže kúpať sa občania môžu len na vlastnú zodpovednosť,“ informovala Zuzana Dietzová z Úradu verejného zdravotníctva.
Priaznivá situácia na kúpanie je v súčasnosti aj na Bukovci a Ružíne. „Vzorku vody sme odobrali štyrikrát za túto letnú sezónu. Voda v oboch nádržiach je vhodná na kúpanie po biologickej aj mikrobiologickej stránke. Čo sa týka prírodných vodných plôch, odporúčame, aby sa ľudia nekúpali vo vodách, okolo ktorých sa zhromažďuje vtáctvo,“ dodala Dietzová.
Po okúpaní v prírodných vodách sa totiž môžu objaviť aj kožné problémy, sprevádzané vyrážkami. Za ich vznikom stoja podľa dermatovenerológa Tomáša Kampe vo väčšine prípadov motolice. „Motolice sa uvoľňujú zo svojho medzihostiteľa, ktorým sú vodné slimáky a hľadajú cieľového. Tým je najčastejšie vodné vtáctvo, labute alebo divé kačice. Kúpajúci plavec je vlastne zasiahnutý omylom, keďže motolica po prieniku do pokožky nedokáže ukončiť svoj vývoj a odumiera. Po prieniku do kože môže migrovať aj vo vnútorných orgánoch,“ upozorňuje.
Pri opakovanom prieniku sa môže vytvoriť aj alergická reakcia. Prevencia však v tomto prípade nie je zaručená. „Kúpajúci si musí zvážiť, či vstúpi do vody, ktorá vykazuje nejaký problém ako napríklad skalenie alebo vidí prítomnosť vodného vtáctva. O probléme so sinicami sú ľudia informovaní, ale o parazitárnych infekciách toho vedia podstatne menej,“ dodáva Kampe.
Spomínané ochorenia postihujú najčastejšie deti. Tie totiž zvyknú vo vode stráviť aj niekoľko hodín.
Autor: RÁDIO KOŠICE