K volebnej urne prišiel aj Rudolf Schuster

KošiceArchívPrezidentské voľby 2019

Priama voľba štátu je podľa exprezidenta výdobytkom demokracie.

V dnešnom (16.3.) prvom kole prezidentských volieb odovzdal svoj hlas aj bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster, ktorý odvolil vo volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v sprievode dcéry a syna. „Ja nemôžem vynechať voľby, to je taká sila zvyku v rodine, vidíte, chodíme spolu, tak už to dodržíme do smrti. Kým sa dá, treba ísť príkladom, pokiaľ vás choroba nepremôže,“ uviedol Schuster.

Foto
Aj Rudolf Schuster odovzdal svoj hlas / TASR

Priama voľba štátu je podľa exprezidenta výdobytkom demokracie, ktorý by si mali ľudia vážiť. „Počúvam aj hlasy, že sa treba vrátiť k parlamentnej voľbe, to by bol krok späť od demokracie,“ skonštatoval Schuster s tým, že občania by mali voliť a vyjadriť tak svoj postoj: „Kto chodí voliť, má právo sa vyjadrovať, kto nechodí, tak potom nadáva, prečo je ten a nie tamten. Keď hlasujem, tak aj keď nevyhrám, mám pocit, že som ten hlas dal tomu, komu som chcel.“

Schuster pri výbere kandidátov vychádzal zo svojich skúseností: „Sledoval som jednotlivých kandidátov, vypočul som si ich a teraz už mi je to jasné.“ Niektorí kandidáti podľa neho majú výhodu, že nie sú politicky zaťažení, ale musia sa mnohé veci naučiť. Schuster ako svoju výhodu prezidenta vnímal to, že ovládal protokol a mal politické skúsenosti. Exprezident tvrdí, že dozrel čas na zmenu volebného zákona v prospech volebných obvodov, aby ľudia aj v parlamentných voľbách volili konkrétnych poslancov a nie politické strany.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre