Kalimero vybudoval z popola športovú nádheru

KošiceŠport

Písal sa rok 2005, keď prebehla médiami správa o požiari, ktorý vystavil umieráčik gymnastickej hale na Trebišovskej ulici v Košiciach. Pohľad na spálenisko trhal srdcia malými i veľkým športovcom a metropola východu prišla cez noc o jedno z najužitočnejších športovísk v meste

Foto
Tréningové centrum Kalimero / KOŠICE ONLINE

„Tu som vyrastala a starú telocvičňu si pamätám do detailov. Keď zhorela, tak som sa na ňu nebola ani len pozrieť. Bol by to pre mňa totiž zdrvujúci pohľad,“ zaspomínala si bývalá úspešná gymnastka a fitnesska Klaudia Kinská pri návrate na dôverne známe miesto. Namiesto nostalgických spomienok a smútku v duši ju však tentoraz ovládli úplne iné pocity. V pondelok podvečer tam totiž prestrihli pásku na novučičkom tréningovom centre Kalimero.

„Každý, kto sa venuje športu a vedie k nemu svoje deti, môže mať z takého projektu jedine radosť. Klobúk dole pred ľuďmi, ktorí postavili zo spáleniska takúto krásnu halu,“ zdôraznila účastníčka olympiády v Atlante 1996. Na slávnostné otvorenie prišla aj so svojimi synmi, ktorých vedie k športu od malička. „Obaja hrávajú futbal a chodili aj na gymnastiku. Tú teraz veľmi nestíhame, ale ak budeme mať viac času, tak sa k nej chalani vrátia. Osobne by som totiž práve gymnastiku nadiktovala každému malému športovcovi. Nie nadarmo a hovorí, že je to ideálny základ pre všetky športy. Nech už chcú robiť deti hocičo, ako gymnastický základ je na nezaplatenie.“

A práve gymnastický sektor predstavuje dôležitú súčasť novej športovej haly. O jej vybudovanie sa postavili ľudia z mládežníckeho športového klubu ŠK UNI Košice, ktorý prevádzkuje športovú prípravku Kalimero.

„Náš športový klub momentálne združuje približne 150 detí v ôsmich tréningových skupinách. Trénujeme tri až štyrikrát do týždňa a potrebovali sme preto vhodné priestory. Rozhodli sme sa, že si postavíme niečo vlastné. Niečo, čo bude napĺňať naše potreby. Deti totiž od malička učíme gymnastickým návykom, učíme ich plávať, korčuľovať, lyžovať a podobne,“ objasnil pozadie vzniku nového športového objektu hlavný iniciátor celého projektu Jozef Štrkolec.

Galéria k článku

Myšlienka vybudovať halu pre potrebu malých športovcov vznikla ľahko, zrealizovať ju však nebolo také jednoduché. Každá „sranda“ totiž niečo stojí a odhadované náklady na halu predstavovali 500 000 eur. Súčasťou športového areálu bolo navyše aj multifunkčné ihrisko, ktoré podporila sumou 40 000 vláda.

"Je to veľká čiastka, ale s podporou priateľov sa nám ju podarilo vyskladať a hale stojí. A sme radi, že sa tak stalo práve v tejto oblasti na Popradskej ulici. Toto miesto už disponuje skvelým atletickým oválom, hokejbalovým ihriskom či zrekonštruovanou plavárňou pri ZŠ Trebišovská. Aj preto sme boli presvedčení o tom, že toto je to pravé miesto pre naše tréningové centrum,“ pokračuje J. Štrkolec z ŠK UNI Košice.

Samotné Kalimero vyťaží novú halu na približne 40%. „Od začiatku sme však počítali aj s tým, že ju budeme prenajímať aj iným záujemcom. Máme tu totiž unikátne spojenie športovej haly so špecializovanou gymnastickou halou. Už teraz tu trénuje mládež HC Košice, bedmintonový klub Lokomotíva Košice a viaceré krúžky tu organizuje aj blízke Centrum voľného času.“

Základným predpokladom vybudovania tréningového centra bolo získať vhodný pozemok. V tomto smere vyšlo v ústrety mesto Košice, ktoré prenajalo spálenisko odhodlanému investorovi za symbolické euro. Aj preto z novej budovy nebudú čerpať len deti zo súkromného klubu, ale aj susediaca základná škola.

„Ide o unikátny projekt, ktorého cieľom je podpora mládežníckeho športu. Mesto ponúklo predstaviteľom Kalimera za symbolické euro zhorenisko, na ktorom stála pred požiarom gymnastická hala. Uverili sme ambicióznemu projektu a výsledkom je táto krásna hala, ktorá poslúži mládeži. Pre nás je to navyše výhodné aj tým, že majitelia haly garantujú 20 hodín pre potreby základných škôl,“ zdôraznil primátor mesta Košice Richard Raši.

Ako ďalej uviedol, v areáli na Popradskej zrekonštruovalo mesto plaváreň ZŠ Trebišovská, susediaci bežecký ovál a minulý apríl tam otvorili aj multifunkčné ihrisko.

„Práve dnes sme navyše otvorili aj nový umelý trávnik pri ZŠ Užhorodská, ktorý odfinancovalo mesto Košice sumou 200 000 eur. Slúžiť bude všetkým trinástim mládežníckym futbalovým klubom, ktoré ho budú mať k dispozícii každý deň až do devätnástej hodiny zadarmo,“ zreferoval ďalšiu pozitívnu správu pre košický šport R. Raši.

Ani týmto sa aktivity mesta na športovom poli nekončia. „Najbližšie strihania pásky budú pri rozličných fitihriskách pre ľudí v otvorenom priestore a pracuje sa aj na atletických ováloch.“

Veľké financie má však mesto Košice vyčlenené pre dve obrovské investície.

Zemnými prácami už odštartovala výstavba futbalového štadióna, ktorý bude schopný hostiť košický ligový futbal i reprezentáciu a druhým veľkým projektom je Národné tenisové centrum, ktoré vznikne neďaleko tejto športovej haly Kalimero. Máme na to peniaze od vlády a spoločne so Slovenským tenisovým zväzom postavíme halu, ktorá bude môcť hostiť Davis Cup, Fed Cup a hlavne vytvorí košickým deťom predpoklady pre napredovanie v domácich podmienkach. Vďaka tomu tu vyrastú nasledovníčky Čepelovej, Schmiedlovej a iných úspešných tenistiek a tenistov, ktorý sa nebudú musieť presúvať v rámci svojho rozvoja do Bratislavy. Okrem toho sa pripravujú aj ďalšie investície - atletická hala za športovým gymnáziom a na Popradskej by mala vzniknúť osemdráhový atletický ovál, s myšlienkou, ktorého vybudovania prišli bývalí úspešní atléti,“ dodal v súvislosti s rozširovaním športovej infraštruktúry v Košiciach primátor Richard Raši.

 

Komentáre