Kde sa môžete na východe otestovať na koronavírus?

VýchodKoronavírus

Niektoré MOM zrušili svoju prevádzku.

Na Slovensku niekoľko mesiacov neplatia takmer žiadne protipandemické opatrenia. Povinné je už iba nosenie respirátora v zdravotníckych zariadeniach a domovoch sociálnych služieb, prípadne karanténa po potvrdení pozitivity. Aj napriek tomu, že v niektorých prípadoch potrebujete negatívny test na ochorenie COVID-19, dlhodobo klesá záujem o testovanie. Rovnako je to aj v metropole východu.

Súkromné prevádzky v januári urobili približne 200 testov a hovoria o výraznom poklese záujmu, pričom pozitivita vykazovala 20 percent. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach pred niekoľkými dňami zrušila testovanie na Ipeľskej ulici a rovnako neposkytovala túto službu ani na Rastislavovej ulici. Napokon však sprístupnili testovacie miesto v areáli Starej nemocnice.

„Otestovať sa môžu záujemcovia vždy dopoludnia počas pracovných dní od 8.00 do 12.00 hod. Ponúkame antigénové alebo PCR testovanie bez poplatku pre pacientov so sprievodným alebo výmenným lístkom od lekára, a tiež pre pacientov pred plánovanou operáciou. Testovanie ľudí nad 65 rokov je taktiež zdarma,“ uviedla hovorkyňa UNLP Monika Krišková s tým, že otestovať sa môžu aj samoplatcovia.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V Železničnej nemocnici v Košiciach testujú každý pracovný deň od 7.30 do 9.30 hod. Nemocnica v Šaci počas januára zrealizovala denne v priemere 50 antigénových a 10 PCR testov, čo nám za sieť nemocníc AGEL potvrdila Jarmila Ševčíková:

„Všetky realizované testy mali negatívny výsledok. Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 bola prevádzková doba mobilného odberového miesta (MOM) s účinnosťou od 1.2.2023 upravená na jeden deň v týždni, a to od 7.30 do 8.30 hod.

V Šaci vás otestujú každý pondelok. Ševčíková doplnila, že sieť nemocníc eviduje pokles záujmu o testovanie aj v rámci ďalších miest na východe:

V nemocnici v Kežmarku je testovacie miesto otvorené každý pracovný deň, testuje sa približne 10 ľudí denne a pozitivita je nízka. V nemocnici AGEL Krompachy sa môžu záujemcovia otestovať taktiež každý pracovný deň, záujem je rovnako nízky a rovnako tak aj pozitivita. V levočskej nemocnici je od 1.2.2023 MOM dočasne mimo prevádzky. V prípade zmeny epidemiologickej situácie, prípadne zvýšeného záujmu obyvateľstva o vykonávanie antigénových a PCR testov bude toto rozhodnutie bezodkladne prehodnotené.“

Ďalšia sieť nemocníc, ktorá prevádzkuje zariadenia na východe, ponechala zatiaľ testovanie vo všetkých svojich nemocniciach. V Spišskej Novej Vsi je odberné miesto k dispozícii utorok a štvrtok na hodinu od 7.15 hod., vo Svidníku testujú pondelok a štvrtok od 8.00 do 9.00 hod., trebišovská nemocnica má testovacie miesto k dispozícii pondelok, stredu a piatok od 7.30 do 9.30 hod., v Humennom testujú pondelok, stredu a piatok na tri hodiny od 8.00 hod. a vo Vranove nad Topľou je odberné miesto otvorené v pondelok a štvrtok od 8.00 do 9.00 hod.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre