Kedy a kde zavítať na vianočné trhy?

EurópaSpravodajstvo

Zoznam trvania trhov v Európskych krajinách.

Tento rok sa počas sviatkov viaceré európske mestá zameriavajú na udržateľnosť, podporu lokálnych výrobcov a ekologické dekorácie. Vianočné trhy tak spájajú tradície s modernými trendmi a sú miestom príjemných chvíľ pre všetky generácie. Od známych trhov vo Viedni a Prahe až po moderné podoby v mestách ako Berlín či Paríž ponúkajú pestrý výber občerstvenia, darčekov a kultúrneho programu. 

Viedeň, Rakúsko – 16. novembra až 24. decembra

Viedenské vianočné trhy sú známe svojou elegantnou atmosférou a krásnymi osvetleniami. Návštevníci sa môžu tešiť na tradičné rakúske pochúťky ako Sachertorte, viedenské párky a pečené gaštany. Glühwein (varené víno) a punč sú neodmysliteľnou súčasťou ponuky. Tento rok sa očakáva väčší dôraz na udržateľné výrobky a remeslá, čo pridá na atraktivite týchto trhov.

Štrasburg, Francúzsko – 27. novembra až 30. decembra

Štrasburské trhy sú známe ako „hlavné mesto Vianoc“ a ponúkajú bohatú paletu alsaských špecialít, ako sú Flammkuchen a Baeckeoffe. Návštevníci môžu ochutnať miestne víno a tradičný vianočný koláč Christstollen. Trhy sú obohatené o kultúrne programy, vrátane koncertov a umeleckých výstav, ktoré vytvárajú jedinečnú atmosféru.

Praha, Česká republika – 30. novembra až 6. januára

Pražské trhy na Staromestskom námestí sú známe svojím trdelníkom, pražskou šunkou a vareným vínom (svařák). Tento rok sa plánuje rozšírená ponuka tradičných českých remesiel, ako aj živé vystúpenia folklórnych súborov, ktoré obohatia atmosféru trhu. Rozsvietenie vianočného stromčeka je jednou z hlavných atrakcií.

 

Foto
Vianočná záhrada v Berlíne / TASR

Berlín, Nemecko – 25. novembra až 31. decembra

Berlínske trhy, najmä na Gendarmenmarkt, ponúkajú širokú škálu nemeckých špecialít vrátane Currywurst a Lebkuchen (perníky). Očakáva sa väčší dôraz na interaktívne umelecké inštalácie a moderné interpretácie tradičných vianočných prvkov. Trhy sú známe aj svojim bohatým kultúrnym programom vrátane koncertov a divadelných predstavení.

Kolín nad Rýnom, Nemecko – 18. novembra až 23. decembra

Kolínske vianočné trhy sú známe svojou rozmanitosťou a nádherným prostredím pri Kolínskej katedrále. Návštevníci môžu ochutnať miestne pivo Kölsch a tradičné sladkosti ako perníky a pečené gaštany. Tento rok sa plánuje rozšírenie ponuky remeselných výrobkov z celého Nemecka, čo ešte viac obohatí zážitok z nákupov.

Kodaň, Dánsko – 17. novembra až 1. januára

V Tivoli Gardens sa konajú jedny z najkrajších vianočných trhov v Dánsku, kde návštevníci môžu ochutnať typické škandinávske pochúťky ako æbleskiver (guľaté lievance) a gløgg (horúci punč). Očakáva sa rozšírená svetelná show a nové zimné atrakcie v zábavnom parku, ktoré prinesú magickú atmosféru.

Brusel, Belgicko  – 29. novembra až 5. januára

Bruselské „Zimné zázraky“ ponúkajú bohatú paletu čokoládových a pivných špecialít, vrátane belgických pralín a lokálneho piva. Tento rok sa plánuje väčší dôraz na belgické kulinárske tradície s interaktívnymi umeleckými inštaláciami po celom meste, ktoré prinesú unikátne zážitky pre návštevníkov.

Budapešť, Maďarsko – 17. novembra až 1. januára

Budapeštianske trhy na námestí Vörösmarty ponúkajú tradičné maďarské jedlá ako kürtőskalács (trdelník) a guláš s bohatým výberom nápojov vrátane forralt bor (vareného vína) a pálinky. Očakáva sa rozšírená ponuka remeselných výrobkov, ako aj nové svetelné inštalácie na významných budovách mesta.

 

Foto
Námestie hlavného mesta v Maďarsku / TASR

Mníchov, Nemecko – 27. novembra až 24. decembra

Mníchovské vianočné trhy sú známe svojimi bavorskými špecialitami ako obrovské klobásy a tradičné medovníky. Tento rok sa plánuje väčší dôraz na lokálne produkty a udržateľnosť s rôznymi stánkami ponúkajúcimi ekologické výrobky a remeslá.

Tallinn, Estónsko – 21. novembra až 26. decembra

Tallinské trhy v stredovekom prostredí Radničného námestia ponúkajú tradičné estónske jedlá ako verivorst (krvavá klobása) a piparkoogid (perníky). Očakáva sa rozšírenie programu pre deti s interaktívnymi dielňami a viac stánkov s ručne vyrábanými výrobkami vrátane vlnených výrobkov.

Krakov, Poľsko – 29. novembra až 26. decembra

Vianočné trhy v Krakove sa konajú na Hlavnom námestí (Rynek Główny), jednom z najväčších stredovekých námestí v Európe. Počas trhov sa námestie premení na rozprávkový raj so stovkami stánkov, ktoré ponúkajú ručne vyrábané ozdoby, umelecké remeslá a tradičné poľské jedlá.

Medzi hlavné atrakcie patrí krakovská súťaž o jasličky, kde sa predvádzajú vyzdobené betlehemy a barokové kostoly. Návštevníci môžu ochutnať miestne špeciality ako pierogi, uzený ovčí syr a horúce varené víno, ktoré sú ideálne na zahriatie v chladnom počasí.

Bratislava, Slovensko – od 21. novembra 2024 do 23. decembra

Bratislavské vianočné trhy sa konajú na Hlavnom námestí a v Starom Meste, kde návštevníci nájdu množstvo stánkov s tradičnými slovenskými špecialitami ako lokše, kapustnica a medovníky. Trhy sú známe svojou príjemnou atmosférou a bohatou ponukou remeselných výrobkov, vrátane skla a keramiky.

Tento rok sa očakáva aj rozšírený program s kultúrnymi vystúpeniami a živou hudbou, čo prispieva k sviatočnej atmosfére mesta. Nezabudnite ochutnať aj horúce víno a punč, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou bratislavských trhov.

 

Foto
Vianočné trhy v Bratislavskom Starom Meste / TASR

Drážďany, Nemecko (Striezelmarkt) – 27. novembra až 24. decembra

Striezelmarkt v Drážďanoch je najstarší vianočný trh v Nemecku, ktorý sa koná už od roku 1434. Ponúka tradičné saské špeciality, ručne vyrábané ozdoby z Krušných hôr a obrovskú erzgebirgskú pyramídu. Návštevníci môžu ochutnať slávny drážďanský Christstollen a užiť si jazdu na historickom ruskom kolese.

Štokholm, Švédsko (Skansen) – 30. novembra až 23. decembra

Vianočné trhy v Skansene, najstaršom skanzenskom múzeu na svete, ponúkajú tradičnú švédsku atmosféru. Návštevníci môžu ochutnať glögg (škandinávske varené víno), pepparkakor (škoricové sušienky) a obdivovať tradičné remeslá. Trhy sú známe svojimi živými ukážkami švédskych vianočných zvykov.

Londýn, Spojené kráľovstvo (Hyde Park) – 21. novembra až 5. januára

Winter Wonderland v Hyde Parku je jeden z najväčších vianočných trhov v Európe. Ponúka obrovské ruské koleso, ľadovú kĺzačku, cirkusové predstavenia a množstvo stánkov s jedlom a darčekmi. Je to ideálne miesto pre rodiny s deťmi vďaka mnohým atrakciám a zábavným aktivitám.

Edinburgh, Škótsko – 17. novembra až 5. januára

Edinburghské vianočné trhy sa rozprestierajú v centre mesta a ponúkajú mix tradičných škótskych a európskych vianočných prvkov. Návštevníci môžu ochutnať horúcu whisky, škótske koláče a užiť si panoramatický výhľad z obrovského ruského kolesa. Trhy sú známe aj svojou ľadovou dráhou a vianočným stromčekom na Princes Street.

Zürich, Švajčiarsko – 23. novembra až 24. decembra

Zürišské vianočné trhy sú známe svojou čarovnou atmosférou a vysokou kvalitou ponúkaných produktov. V hlavnej hale železničnej stanice sa nachádza obrovský vianočný strom zdobený Swarovski krištáľmi. Návštevníci môžu ochutnať raclette, fondue a švajčiarsku čokoládu.

Foto
Osvetlený Londýn / TASR

Göteborg, Švédsko (Liseberg) – 17. novembra až 23. decembra

Vianočné trhy v zábavnom parku Liseberg sú najväčšie v Škandinávii. Ponúkajú milióny svetielok, tradičné švédske jedlá a nápoje, ako aj množstvo atrakcií pre deti aj dospelých. Návštevníci si môžu užiť korčuľovanie, vianočné predstavenia a stretnutia so Santa Clausom.

Helsinki, Fínsko – 1. december až 22. december

Helsinské vianočné trhy na Senátnom námestí ponúkajú tradičnú fínsku vianočnú atmosféru. Návštevníci môžu ochutnať lohikeitto (lososovú polievku), glögi a karjalanpiirakka (karelské koláče). Trhy sú známe svojimi ručne vyrobenými darčekmi a vianočnými ozdobami.

Luxemburg, Luxembursko – 23. november až 24. december

Vianočné trhy v Luxemburgu sa konajú na viacerých miestach v meste, pričom najväčší je na námestí Place d’Armes. Ponúkajú mix luxemburských, nemeckých a francúzskych vianočných tradícií. Návštevníci môžu ochutnať Gromperekichelcher (zemiakové placky) a horúci Glühwäin.

Bruggy, Belgicko – 24. november až 1. január

Vianočné trhy v Bruggách sa konajú na hlavnom námestí Markt a na námestí Simon Stevinplein. Mesto známe ako „Benátky severu“ ponúka romantickú vianočnú atmosféru s klziskami, vianočnými stánkami a tradičnými belgickými pochúťkami ako čokoláda a vafle.

Riga, Lotyšsko – 1. december až 6. január

Rižské vianočné trhy sa konajú na Dómskom námestí a ponúkajú tradičné lotyšské vianočné špeciality, ručne vyrábané darčeky a živé vystúpenia. Návštevníci môžu ochutnať pirāgi (slaninkové koláčiky) a čierny balzam. Riga je tiež známa ako mesto, kde bol postavený prvý vianočný stromček.

Amsterdam – 15. november až 5. január

Amsterdamské vianočné trhy sú rozptýlené po celom meste, s hlavným trhom na námestí Dam. Ponúkajú tradičné holandské pochúťky ako oliebollen (šišky) a poffertjes (mini lievance). Návštevníci si môžu užiť aj svetelný festival Amsterdam Light Festival, ktorý sa koná v rovnakom čase.

 

Zdroj: SITA

Komentáre